Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

Buna seara,

As vrea sa stiu cum se va calcula pensia alimentara ptr cei doi copii ai mei, daca fostului sot i se vor naste in curand 2 gemeni?

Va ramane tot procentul de 33% din venituri?

va multumesc!
da.
daca fostul sot depune cerere de micsorare a pensiei, avand in vedere ca i s-au mai nascut 2 copii, pensia se poate reduce pana la 25%.
Inteleg ca doar daca depune acea cerere pensia se poate reduce pana la 25%.
Altfel ramane sigur 33% din venituri?

va multumesc!

da, ramane cum s-a stabilit, nu se micsoreaza din oficiu.
gi-jane2, moderator
Multumesc ptr lamuriri.