Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog sa ma ajutati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog sa ma ajutati

Am pierdut un proces de pretentii intentat mie de proprietara imobilului nationalizat in care locuiesc in prezent(sunt in proces de evacuare) si trebuie sa fac apel dar nu stiu cum.Va rog sa ma ajutati.Va multumesc.
va trebui sa fiti atenta sa nu decadeti din termenul de apel.Astfel, de la data comunicarii si primirii sentintei de la instanta de fond, trebuie sa va incadrati in termenul de 15 zile pentru a depune apelul(art 284 alin 1 c pr civ)
Apelul se va depune la instanta de fond(art 288 alin 2 c pr civ);nerespectarea acestei dispozitii imperative,se va sanctiona cu nulitate.
In calea de atac pe care o veti formula in scris, dupa ce va este comunicata hotararea, asa cum a precizat colegul meu, trebuie sa dezvoltati motivele pentru care sunteti nemultumita de modul cum s-a pronuntat instanta de fond
Va multumesc amandurora pentru raspunsul dat.