Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... citare pentru intrarea in insoventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

citare pentru intrarea in insoventa

Buna ziua in primul rand si sper sa ma ajutati cu niste sfaturi .Sunt asociat unic si administrator la o societate comerciala ,am activ un punct de lucru insa la sediul social a expirat contractul si m-am mutat de acolo fara sa fac schimbarea sediului.Acum cateva zile m-a cautat proprietarul de la vechiul sediu,si mi-a dat o citatie in tribunal din partea anaf ,prin care se cere insolventa firmei pentru datoriile de la bugetul de stat.Tot in aceea citatie este scris si numele unui lichidator.Intrebarea mea este ce fac?Trebuie sa iau legatura cu acest lichidator,trebuie sa ma prezint in instanta?Va rog frumos sa-mi dati un sfat si va multumesc anticipat.Tin sa precizez ca societatea a acumulat datorii la bugetul de stat de 130.000 ron plus dobanzi si penalitati a ajuns la suma de 280.000 ron.
Banuiesc ca va avantajeaza intrarea in faliment-probabil nu aveti de unde sa platiti datoria momentan datoria catre anaf.
Luati legatura cu lichidatorul-trebuie sa ii platiti onorariul, nu e obligatoriu sa va prezentati in instanta.
Fiind asociat unic si administrator ANAf-ul va va face plangere penala pt evaziune fiscala-pt nevirarea contributiilor la bugetul de stat.
Va trebui sa le achitati esalonat - ca sa scapati cu o pedeapsa cu suspendare.
Luati legatura cu un avocat specializat pe drept comercial.
Va multumesc pentru raspuns,insa cand ar fi bine sa-l caut pe lichidator?inainte de data procesului sau dupa?iar legatura cu un avocat specializat in astfel de probleme cand ar trebui sa o iau?dupa declararea falimentului?imi cer scuze pt atatea intrebari insa sunt absolut in necunostinta de situatie si nu stiu de unde sa incep asa ca orice sfat este bine venit si va multumesc.Vreau sa mai fac o precizare,eu nu sunt cetatean roman,nu stiu daca are o relevanta insa am vrut sa precizez si acest aspect
doriana75, utilizator
doriana75 a scris:

trebuie sa ma prezint in instanta?

Legea privind procedura insolvenţei

Art. 33 alin. (2) : '' În termen de 10 zile de la primirea copiei, debitorul trebuie fie să conteste, fie să recunoască existenţa stării de insolvenţă.''

Neîncadrarea în termen este sancţionată cu decăderea, contestaţia urmând a fi respinsă ca tardivă.

Luaţi IMEDIAT legătura cu un avocat.
trebuie sa iai legatura cu lichidatorul