Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Administrator executat silit pentru societate fara ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Administrator executat silit pentru societate fara activitate?

Buna ziua, am si eu o problema cu o firma care n-a functionat niciodata, sunt asociat unic si a intrat in insolventa din cauza forfetarului, am vorbit cu executorul si imi spune ca nu mai am treaba cu el ca trebuia sa duc actele firmei pentru inchidere si ca a declansat falimentul iar acum sunt dat in judecata ca administrator cum ca n-am depus actele la lichiditator si vor sa-si recupereze o datorie de 3250 lei, plus ca apar conform unui tabel definitiv al obligatiilor cu o creanta totala de 364 804 lei, am zis ca fac in infarct!!!! si acest Anaf cere sa fiu executat silit ca persoana fizica , fost administrator cu bunurile din averea personala. Este posibil sa devin infractor pentru un impozit pus la o firma care n-a functionat niciodata?? Lichidatorul mi-a sugerat sa-mi iau un avocat sau sa platesc suma, ma intreb din ce? din salariul de 1000 de lei?? va rog daca se poate sa-mi dati un sfat, cu stima Bogdan.
Cam mare suma de 364 804 lei, ca sa provina dintr-un impozit forfetar.
Luati legatura cu un specialist in insolventa ca sa va consultati. Poate datoriile acelea nu sunt reale sau poate sunt prescrise. Nu neglijati, se pot indrepta impotriva dvoastra.
Avand calitatea de asociat unic si unic administrator aveti raspundere si pe civil si pe penal(daca exista elemente conf.legii nr.85/2006 modificata, si anume art.138 ).

In acest caz va recomand sa va angajati un avocat specializat si sa tratati litigiul cu atentie, data fiind si marimea sumei.

Este evident ca la o firma fara activitate, nu este posibil, asa cum precizati, aceasta suma sa reprezinte doar impozitul forfetar.
ContSters258148, utilizator
nu sunteti infractor, dar indiferenta se plateste, mai grav ,de la administratia financiara in decursul timpului v-au sosit mai multe scrisori pe care nu le-ati ridicat sau le-ati ridicat si le-ati ignorat continutul.
angajati-va un avocat URGENT