Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie de handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie de handicap

Buna ziua. poate ma puteti ajuta cu un raspuns. lucrez la spitalul judetean de urgenta, ca asistent medical, si am o colega asistenta, care are pensie de handicap, este scutita si de impozit, si totusi lucreaza cu norma intreaga(cu acordul tacit al sefilor). are in unele luni duble mai multe ca ceilalti, dar nopti nu lucreaza decat jumatate din cat facem noi,deoarece noptile sunt mult mai grele, iar ea nu rezista pt ca totusi este bolnava .
cu respect, este legal? :sorry:
Legea 448/2006 privind protectia persoanelor cu dizabilitati nu interzice acest lucru, si totodata impune angajatorului sa ia masuri pentru adaptarea la locul de munca a celui in cazua, cum ar fi si utilizarea mai redusa la programul de noapte