Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... indrumarea d-voastra e de folos
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

indrumarea d-voastra e de folos

in urma cu doua zile un prieten a avut un accident rutier soldat cu raniti nefiind el vinovatul de producerea accidentului. specific ca persoanele ranite in urma acidentului erau in masina cu el , el conducand .
in urma constatarilor facute de politie vinovat s-a dovedit a fi celalalt sofer, insa acesta din urma a revuzat sa semneze procesul verbal incheiat de politie si sa-i dea prietenului meu asigurarea sustinand ca nu el a fost vinovat de producerea accidentului.
ce putem face in aceasta situatie?
orice indrumare si sfat sunt bine venite! va multumesc anticipat!
de obicei, cand in urma unui accident de circulatie sunt si victime, politistul nu incheie proces-verbal de contraventie, ci doar un proces-verbal de constatare la fata locului si intocmeste dosar de cercetare penala; daca a incheiat doar primul act, intrucat persoanele aflate in masina accidentata nu au fost ranite grav, atunci actul i se va comunica prin posta si isi va produce efectele, chiar daca nu l-a semnat. In cazul in care contesta procesul-verbal , veti urmari solutia care se va da in cauza.
in ceea ce priveste identificarea societatii de asigurare unde are incheiata polita RCA persoana vinovata, puteti consulta baza de date a CEDAM la : [ link extern ] ,
pentru a aviza asiguratorul si a deschide dosar de dauna pentru masina dvs.
in cazul in care persoanele vatamate au pretentii, pot formula plangere penala impotriva cond. auto vinovat in termen de 2 luni de la producerea accidentului.
Daca nu era asigurat, va puteti adresa atat dvs. cat si persoanele vatamate la Asociatia Fondul de protectie a voictimelor strazii, in baza ordinului nr.113127/2006 a CSA. ( Comisia de Supraveghere a Asigurarilor_).
Doinita Stingaciu, Avocat
sdianaviolina a scris:

de obicei, cand in urma unui accident de circulatie sunt si victime, politistul nu incheie proces-verbal de contraventie, ci doar un proces-verbal de constatare la fata locului si intocmeste dosar de cercetare penala; daca a incheiat doar primul act, intrucat persoanele aflate in masina accidentata nu au fost ranite grav, atunci actul i se va comunica prin posta si isi va produce efectele, chiar daca nu l-a semnat. In cazul in care contesta procesul-verbal , veti urmari solutia care se va da in cauza.
in ceea ce priveste identificarea societatii de asigurare unde are incheiata polita RCA persoana vinovata, puteti consulta baza de date a CEDAM la : [ link extern ] ,
pentru a aviza asiguratorul si a deschide dosar de dauna pentru masina dvs.
in cazul in care persoanele vatamate au pretentii, pot formula plangere penala impotriva cond. auto vinovat in termen de 2 luni de la producerea accidentului.
Daca nu era asigurat, va puteti adresa atat dvs. cat si persoanele vatamate la Asociatia Fondul de protectie a voictimelor strazii, in baza ordinului nr.113127/2006 a CSA. ( Comisia de Supraveghere a Asigurarilor_).

Bune sfaturi. Subscriu si eu cu o singura completare. Baza de date CEDAM nu este intotdeauna corecta. Cunosc o familie cu doua autoturisme, ambele fiind asigurate la aceeasi societate de asigurare. In baza de date CEDAM una apare ca fiind asigurata cea nu. Fara comentarii.