avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... indrumarea d-voastra e de folos
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

indrumarea d-voastra e de folos

in urma cu doua zile un prieten a avut un accident rutier soldat cu raniti nefiind el vinovatul de producerea accidentului. specific ca persoanele ranite in urma acidentului erau in masina cu el , el conducand .
in urma constatarilor facute de politie vinovat s-a dovedit a fi celalalt sofer, insa acesta din urma a revuzat sa semneze procesul verbal incheiat de politie si sa-i dea prietenului meu asigurarea sustinand ca nu el a fost vinovat de producerea accidentului.
ce putem face in aceasta situatie?
orice indrumare si sfat sunt bine venite! va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 23:15, 26 Mai 2008
de obicei, cand in urma unui accident de circulatie sunt si victime, politistul nu incheie proces-verbal de contraventie, ci doar un proces-verbal de constatare la fata locului si intocmeste dosar de cercetare penala; daca a incheiat doar primul act, intrucat persoanele aflate in masina accidentata nu au fost ranite grav, atunci actul i se va comunica prin posta si isi va produce efectele, chiar daca nu l-a semnat. In cazul in care contesta procesul-verbal , veti urmari solutia care se va da in cauza.
in ceea ce priveste identificarea societatii de asigurare unde are incheiata polita RCA persoana vinovata, puteti consulta baza de date a CEDAM la : [ link extern ] ,
pentru a aviza asiguratorul si a deschide dosar de dauna pentru masina dvs.
in cazul in care persoanele vatamate au pretentii, pot formula plangere penala impotriva cond. auto vinovat in termen de 2 luni de la producerea accidentului.
Daca nu era asigurat, va puteti adresa atat dvs. cat si persoanele vatamate la Asociatia Fondul de protectie a voictimelor strazii, in baza ordinului nr.113127/2006 a CSA. ( Comisia de Supraveghere a Asigurarilor_).
Ultima modificare: Joi, 22 Mai 2008
Doinita Stingaciu, Avocat
sdianaviolina a scris:

de obicei, cand in urma unui accident de circulatie sunt si victime, politistul nu incheie proces-verbal de contraventie, ci doar un proces-verbal de constatare la fata locului si intocmeste dosar de cercetare penala; daca a incheiat doar primul act, intrucat persoanele aflate in masina accidentata nu au fost ranite grav, atunci actul i se va comunica prin posta si isi va produce efectele, chiar daca nu l-a semnat. In cazul in care contesta procesul-verbal , veti urmari solutia care se va da in cauza.
in ceea ce priveste identificarea societatii de asigurare unde are incheiata polita RCA persoana vinovata, puteti consulta baza de date a CEDAM la : [ link extern ] ,
pentru a aviza asiguratorul si a deschide dosar de dauna pentru masina dvs.
in cazul in care persoanele vatamate au pretentii, pot formula plangere penala impotriva cond. auto vinovat in termen de 2 luni de la producerea accidentului.
Daca nu era asigurat, va puteti adresa atat dvs. cat si persoanele vatamate la Asociatia Fondul de protectie a voictimelor strazii, in baza ordinului nr.113127/2006 a CSA. ( Comisia de Supraveghere a Asigurarilor_).


Bune sfaturi. Subscriu si eu cu o singura completare. Baza de date CEDAM nu este intotdeauna corecta. Cunosc o familie cu doua autoturisme, ambele fiind asigurate la aceeasi societate de asigurare. In baza de date CEDAM una apare ca fiind asigurata cea nu. Fara comentarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier vidus vidus Apelez din nou la bunavointa dvs. cu o intrebare. Tatal meu este vinovat de producerea unui accident rutier soldat cu pagube materiale (masina lovita are ... (vezi toată discuția)
Refuza sa dea rca-ul ContSters98245 ContSters98245 Salut, in urma cu 4 zile (31 iulie) am avut un accident in care sunt parte vatamata. Am fost la politie cu celalalt sofer si agentul constatator a constatat ca ... (vezi toată discuția)
Accident fara victime.refuz incheiere constatare amiabila. Corneliuz Corneliuz Accident fara victime.Refuz incheiere constatare amiabila. Am fost victima unui accident rutier,fara victime.Partea vatamata a solicitat prezenta organului de ... (vezi toată discuția)