avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Protejare locuinta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Protejare locuinta

Buna ziua si la multi ani doamnelor !
As dori sa va prezint situatia urmatoare:
In urma cu ceva timp am fost disponibilizat, iar acum sunt in somaj, disperat sa gasesc alt loc de munca.
Pe de alta parte, acum 2 ani am facut un credit de nevoi personale fara giranti si fara ipoteca, la o banca.
Ieri am anuntat banca de situatia mea si le-am cerut o pasuire pana la rezolvarea problemei.
Desi apartamentul pe care il am nu este ipotecat, as dori sa il asigur in cazul in care banca ar lua masuri de executare silita. Mentionez ca locuiesc cu fiul si parintii mei.
Intrebare:
Daca fac fiului meu act de donatie pentru apartament, cu clauza de uzufruct viager pentru mine si parintii mei, banca ar mai putea sa ne scoata afara ?
Mai poate face banca actiune revocatorie impotriva mea ?
Care ar fi solutia cea mai buna de protectie in situatia aceasta ?
Multumesc


Ultima modificare: Miercuri, 2 Martie 2011
gabicartog, utilizator
Cel mai recent răspuns: gabicartog , utilizator 10:39, 2 Martie 2011
Daca realizati donatia inainte ca banca sa dispuna eventuale restrictii,atunci apartamentul nu mai figureaza ca si proprietatea dvs,si banca nu mai poate dispune executare asupra acestuia
Multumesc mult pentru raspuns. Deci, ideea este ca banca nu poate actiona retroactiv, chiar daca instrainarea imobilului s-a produs in timpul perioadei de creditare?
Mai poate face banca actiune revocatorie impotriva mea ?


Ultima modificare: Miercuri, 2 Martie 2011
gabicartog, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire in pericol blackiceflower blackiceflower Sotul meu a bagat firma in insolventa in dec.2011.Eu am aflat in dec.2012. Bineinteles, eu lucrez in alta parte , nu am acces in firma, dar am fost asociat cat ... (vezi toată discuția)
Probleme cu o locuinta gabicartog gabicartog Buna ziua. De ceva timp, se aud vesti proaste pe la mine la serviciu, iar eu am luat un credit acum 1 an la o banca la care am platit ratele in mod regulat, ... (vezi toată discuția)
Drepturile donatarului in cazul unei actiuni in instanta a unui tert impotriva donatorului Andrei2357 Andrei2357 As avea o intrebare: o persoana care detine o cota-parte dintr-un imobil are un credit in banca (fara ipoteca) si nu si-l plateste la timp, motiv pentru care ... (vezi toată discuția)