Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

va rog sa ma lamuriti . mama mea a facut inainte de deces un testament de mana fara notar ,cu doi martori e valabil? multumesc. suntem doi frati dar fratele meu a plecat de acasa de 40 ani fara a o ajuta cu nimic pe mama, poate revendica ceva?
Da. Daca aveti dubii puteti sa solicitati in instanta verificarea legalitatii acestuia.
Nu ati precizat care a fost dorinta mamei in continutul testamentului.
Acest testament, daca va nedreptateste, poate fi atacat in instanta.
mama mea a dorit ca totul sa-mi ramina mie ca fiica a ei care am ingrijit-o si am adus imbunatatiri casei,am suportat toate cheltuielie ei legate de sanatate si confort. fratele nimic absolut , doar neplaceri legate de comportamentul lui. multumesc
buna ziua.
in ce an a decedat mama dvs?
in principiu fratele dvs are dreptul la rezerva succesoral care este de 1/3 din masa succesorala in acest caz.
mama a decedat in 2010 inca n-am dezbatut succesiunea .. fratele n-a acceptat la notar in cele 6 luni . ce e de facut? n-as dori sa -mi revendice practic munca mea de 30 ani . multumiri
succesiunea poate fi acceptata tacit sau expres.
expres=declaratie data la notar
tacit=acte din care rezulta fara indoiala intentia mostenitorului de a accepta succesiunea lui de cujus. ( plata unor taxe, preluare de bunuri din masa succesorala ...)