Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

va rog sa ma lamuriti . mama mea a facut inainte de deces un testament de mana fara notar ,cu doi martori e valabil? multumesc. suntem doi frati dar fratele meu a plecat de acasa de 40 ani fara a o ajuta cu nimic pe mama, poate revendica ceva?
va intreb ce pot sa fac sa am cistig da cauza asa cum ar fi dorit mama mea . mai ales ca am investit multi bani in casa /[fratele absolut nimic] multumesc.
Nu a acceptat mostenirea pentru ca nu a vrut? Dvs. ati fost la notar in cele 6 luni?
Situatia prezentata nu este clara. Trebuie sa precizati daca ati deschis succesiunea dupa tata. Indiferent de situatie trebuie sa mergeti la un notariat din localitatea sau judetul unde se afla proprietatea, cu actele de proprietate ale parintilor, certificatele de deces, testamentul si actul de identitate, certificatul de casatorie, certificatul de nastere ale dumneavoastra, pentru ai prezenta acestuia situatia. Notarul va va comunica ce acte sa aduceti si care sunt pasii de urmat.
Succes!
am inteles ca testamentul este valabil,fratele meu nu si-a exprimat acceptarea in cele 6 luni. doar eu ma ocup de gospodarie , mama dorea sa-mi lasa mie totul ptr ca eu am ingrijit-o si eu am facut multe investitii la casa. ,mama a vrut chiar dezmostenirea lui. ce sa fac? ce sanse am?
multumiri.