Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... retragere cerere divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

retragere cerere divort

Buna dimineata...
sotul meu s-a razgandit si vrea sa mai acorde o sansa casniciei noastre, mai ales ca exista si un ingeras la mijloc...
exista o cerere tip de retragere a actiunii de divort?
sau daca e o simpla cerere puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa contina(motive etc)
multumesc din suflet!
in fata instantei la urmatorul termen spuneti ca vreiti sa va impacati, sa mai dati o sansa casniciei, iar cererea de chemare in judecata va ramane fara obiect, pe cale de consecinta actiunea va fi respinsa. Veti face un jude fericit:D, si felicitari pentru decizia luata
Nu exista nici o cerere tip.
Trebuie sa se prezinte la termenul de judecata si sa arate instantei ca intelege sa renunte la cererea de divort.

Conform Cod procedura civila:
Art. 618
(1) Reclamantul poate renunta la cerere in tot cursul judecatii inaintea instantelor de fond, chiar daca paratul se impotriveste. Renuntarea reclamantului nu are nici o inraurire asupra cererii facute de parat.
(2) Actiunea de divort se va stinge prin impacarea sotilor in orice faza a procesului, chiar daca intervine in instanta de apel sau de recurs iar apelul ori recursul nu sunt timbrate conform legii.
(3) Reclamantul insa va putea porni o cerere noua pentru fapte petrecute dupa impacare, si in acest caz el se va putea folosi si de faptele vechi.

Multumesc mult pt. raspunsuri...
adevarul e ca nici unul dintre noi nu vream sa mai trecem pe la judecatorie...
sotul meu vroia sa depuna maine dimineata cererea de retragere a actiunii la dosar si atat...
sa inteleg ca trebuie sa ne prezentam amndoi la data de pe citatie?
credeam ca pot incheia acest cosmar maine....
mentionez ca inca nu am avut nici un termen...in 6 iunie ar fi primul...
dialiana, utilizator
Reclamantul va fi legitimat de catre judecator si dosarul de divort se inchide.
Daca sotul dvs. este reclamantul este retragerea cererii este cea mai buna solutie.
Totusi, daca cererea de chemare in judecata a fost depusa de dvs. as fi de parere sa luati in calcul si varianta pe care vi-o propun in cele ce urmeaza.
Nici una din parti nu se mai prezinta la termenul urmator, iar dosarul se va suspenda pentru lipsa partilor.
Vreme de un an de zile il puteti redeschide oricand, pe baza unei simple cereri si a platii unei taxe de 1/2 din taxa initiala de 39 de lei. Este un soi de" termen de incercare" pentru o casnicie pe cale a se destrama, ca sa zic asa:)
Din experienta mea in instanta, marea majoritate a femeilor care ajung sa deschida proces de divort, dupa care, din dorinta de a salva casnicia, renunta la actiune, vor reveni in scurt timp in sala de judecata deoarece schimbarea comportamentului paratului este de scurta durata: doar pana se indeparteaza pericolul.
Iar o casatorie nu poate fi mentinuta doar prin faptul ca exista un copil la mijloc.
giulieta, utilizator
Multumesc...
sotul meu este reclamantul si nu eu...
atunci va merge dimineata sa depuna retragerea cererii, inteleg ca aceasta e cea mai buna solutie...
nu-mi suna bine chestia cu un an de zile de aceea vreau sa se incheie cat mai repede...zic asta fiindca am niste socrii f influentabili