Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de drept sau de interese?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de drept sau de interese?

in cazul in care o parte desi a participat la negocierea ccm-ului insa refuza sa semneze, se declanseaza un conflict de drepturi sau unul de interese?
Suntem in situatia unui conflict de interese: art 4 Legea 168/1999
Art. 12 din Legea nr.168/1999 dipsune ca :
Conflictele de interese pot fi declansate in urmatoarele situatii:
c) unitatea refuza nejustificat semnarea contractului colectiv de munca, cu toate ca negocierile au fost definitivate;
......

Art. 26 (2) din Legea nr.130/1996 prevede ca :
Contractele colective de muncă vor fi înregistrate fără semnătura tuturor reprezentanţilor părţilor, dacă:
b) unele asociaţii patronale reprezentative sau organizaţii sindicale reprezentative au participat la negocieri, au fost de acord cu clauzele negociate, dar refuză semnarea contractelor, situaţie care să rezulte din actele depuse de părţi.