Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protejarea unei proceduri - copyright sau brevet de ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protejarea unei proceduri - copyright sau brevet de inventie ?

In situatia in care am dezvoltat o procedura, care are aplicabilitate in industria de entertainment cum o pot proteja ? Am observat ca legea dreptului de autor nu protejeaza procedurile si metodele, iar legea pentru brevete si inventii se refera la domeniile tehnologice, ori aici nu este cazul.
va multumesc
atunci este vorba de cu totul altceva si anume de drepturile conexe dreptului de autor - drepturile artistilor interpreti sau executanti.

in acest caz puteti fixa piesa pe CD si sa va inregistrati la UCMR ADA(uniunea compozitorilor si muzicologilor din Romania) pentru crearea compozitiei muzicale (incluisiv textul daca este cazul) si CREDIDAM pentru interpretarea instrumentala a compozitiei muzicale ca artist interpret. CREDIDAM si UCMR ADA se ocupa cu gestiunea obligatiorie a acestor dr conexe, in sensul ca percep de la utilizatori diverse tipuri de remuneratii pe care le distribuie titularilor de drepturi inregistrati. Mai multe informatii puteti afla de pe siteurile lor sau consultand un avocat specializat in dr. de autor.