Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete masa

buna ziua tuturor!
as dori sa stiu cum se acorda tichetele de masa unui salariat pensionat gradul III de invaliditate?
De tichetele de masa pot beneficia salariatii societatilor comerciale, ai regiilor autonome, ai unitatilor cooperatiste sau ai persoanelor juridice si fizice care dispun de personal angajat prin incheierea unui contract individual de munca.
Angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

Pentru a beneficia de tichete de masa, persoana pensionata cu gradul III de invaliditate trebuie sa fie incadrata cu c.i.m.
este incadrat cu cim timp partial, 4 ore. vroiam sa stiu daca are dreptul la 1 tichet pt.fiecare zi, sau unul la 2 zile. multumesc
Legea nu face distinctie intre angajati cu norma intreaga si anagajati cu norma partiala, ci doar prevede ca persoana trebuie sa aiba incheiat un c.i.m.