Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parinti decedati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parinti decedati

Buna ziua,
ma confrunt cu o problema. Parintii ei au decedat iar ue si fratele meu nu am dezbatut inca succesiunea. Marea noastra problema se refera la credite. Ce se intampla in situatia in care au ramas destul de multe credite de nevoi personale neacoperite, suntem obligati sa le platim noi?
Precizez ca doua din ele nu au asigurare de viata.
Multumesc
Mostenirea inseamna activ si pasiv (bunuri si datorii). Fiecare mostenitor acceptant pur si simplu al mostenirii suporta pasivul in proportie cu cota succesorala (in cazul dat 50%-50%).
Atunci cand pasivul unei mosteniri e mai mare (risca sa fie mai mare) decat activul, mostenirea se accepta sub beneficiu de inventar (caz in care se raspunde pentru pasiv numai in limita activului, fara riscul pentru mostenitor de a raspunde cu proprile sale bunuri).
romascanu, moderator
Acceptati mostenirea sub beneficiu de inventar.Mergeti la notar in acest sens.
Altefel, opereaza confuziunea si daca pasivul mostenirii depaseste activul acesteia sunteti buni de plata si niciun avocat nu va scapa.

avocat Claudiu Lascoschi