Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren Bucuresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren Bucuresti

Buna ziua,

Pentru un teren intravilan din Bucuresti, cumparat de bunica mea in 1932, care sunt actele cerute de catre notar pentru dezbaterea succesiunii?
Este neaparat necesar ca succesiunea sa se deschida la notarul din zona in care bunica mea a avut ultimul domiciliu?

Va multumesc
Un extras de carte funciara pentru imobilul in cauza si copie dupa titlul de proprietate ( contractul de cumparare), precum si documentele din care sa rezulte calitatea dvs. de mostenitor ( certificate de nastere). Bineinteles certificatul de deces al bunicii si al parintelui(fiul/fiica bunicii) daca este cazul, sau declaratie de renuntare a acestuia.
Si da, notarii sunt tinuti in materie succesorala de competenta teritoriala.
Dar de ce nu va place notarul din acea zona ?:)
Nu aveti ce face ori notar ori instanta tot acolo ajungeti.La ultimul domiciliu al defucnctului.
Daca e vorba de Bucuresti puteti merge la orice notar, in orice sector vreti.

avocat Claudiu Lascoschi