avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren Bucuresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren Bucuresti

Buna ziua,

Pentru un teren intravilan din Bucuresti, cumparat de bunica mea in 1932, care sunt actele cerute de catre notar pentru dezbaterea succesiunii?
Este neaparat necesar ca succesiunea sa se deschida la notarul din zona in care bunica mea a avut ultimul domiciliu?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:22, 22 Mai 2008
Un extras de carte funciara pentru imobilul in cauza si copie dupa titlul de proprietate ( contractul de cumparare), precum si documentele din care sa rezulte calitatea dvs. de mostenitor ( certificate de nastere). Bineinteles certificatul de deces al bunicii si al parintelui(fiul/fiica bunicii) daca este cazul, sau declaratie de renuntare a acestuia.
Si da, notarii sunt tinuti in materie succesorala de competenta teritoriala.
Dar de ce nu va place notarul din acea zona ?:)
Nu aveti ce face ori notar ori instanta tot acolo ajungeti.La ultimul domiciliu al defucnctului.
Daca e vorba de Bucuresti puteti merge la orice notar, in orice sector vreti.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acceptarea succesiunii Lukkkas Lukkkas Stimate d-ne/domni In urma cu 4 luni bunica mea a decedat lasand in urma o casa. Mostenitorii ar fi fica acesteia (sora mamei) respectiv eu si fratele meu ... (vezi toată discuția)
Unde se poate incheia actul de vinzare cumparare flipisor flipisor Am si eu o problema si cer ajutorul. Am gasit sa cumpar un teren la munte. Proprietara terenului este o batrina de 83 de ani, luată in grija de unica ei ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare cumparare tamasanu67 tamasanu67 am o matusa sora cu tatal meu care vrea sa-mi vanda casa.sotul a decedat acum 8 ani si are o fiica din prima casatorie despre care matusa nu stie ... (vezi toată discuția)