Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract telefonie mobila

Buna ziua! As dori sa stiu care este acea ordonanta/ lege prin care o persoana fizica - care nu mai poate sa-si plateasca abonamentul de telefonie mobila- poate sa-si inchida abonamentul. Mentionez ca sunt in imposibilitate de plata deoarece am devenit somera! Multumesc!
Foarte sigur OPC a avut influienta.De obicei sistemul functioneaza astfel:se face sezizare la OPC, cei de acolo verifica institutia in cauza si solicita remedierea situatiei apoi cel pagubit primeste raspuns de la OPC (sau uneori nu)prin care este anuntat ca situatia se va remedia in mod favorabil.Cu privire la trecerea la un abonament mai mic este valabila doar pentru acele abonamente foarte vechi de genul 3 euro abonament + optiune de 5 euro cu minute incluse sau...alta optiune.Abonamentele actuale adica:delfin, pinguin, pantera nu pot fi modificate in sensul trecerii de la un abonament cu valoare de 8 euro de exemplu la unul de 6 euro.Politica Orange spune ca modificarea se poate face doar prin trecere la un abonament mai mare decat cel actual in euro fara TVA.Trecerea la un abonament cu valoare mai mica se poate face dupa ce a expirat perioada contracuala initiala adica, atunci cand obligatiile fata de Orange prevazute printr-un contract s-au incheiat.Exemplul meu-aveam un abonament flexibil 7 si am solicitat un delfin 6 mi s-a zis ca nu se poate pentru ca este mai mic ca valoare in euro fara TVA.Aberatia era ca, diferenta de pret era doar de 28 euro centi si, in plus eram client de 7 ani.Nu exista nici un privilegiu pentru nimeni.
serban33 a scris:

Caz concret:
[...]
- telefonul achizitionat a avut unele defecte de soft, intr-un final mi-a fost scos din garantie pe motive de nerespectare a instructiunilor de folosire din cartea tehnica, contact cu lichide.....

Am ajuns la convingerea ca scuza "contactului cu lichide" este deja ceva clasic la operatorii romani de telefonie mobila. Mi s-a scos din garantie un Nokia pe acelasi motiv dupa numai 2 luni de folosire; fiind telefonul meu STIU sigur ca nu a avut nici un "contact cu lichide"... nici macar o picatura de ploaie nu atinsese celularul ala cat timp l-am avut eu. Poate doar daca mi l-au scurtcircuitat ei in service-ul unde l-am lasat pentru reparatie/inlocuire. Am ramas binenteles cu abonamentul pe 2 ani...
Cu siguranta OPC a jucat un rol in povestea ta, pentru ca eu am facut aceleasi demersuri cu exceptia implicarii OPC-ului si am fost ignorat cu mult succes de catre binevoitorii operatori.
bitoma, utilizator
Raspuns ANPC:

......in legatura cu anularea garantiei, in lipsa unei alte expertize, cei de la ANPC nu sunt in masura sa constate o eventuala fapta de natura contraventionala......

.......in legatura cu contractul:

conform legii 161/2010 operatorul de telefonie are dreptul sa solicite o justa despagubire, avand in vedere ca se reziliaza contractul inainte de perioada minima contractuala, ceea ce presupune achitarea obligatiilor contractuale lunare pana la sfarsitul acelei perioade......
legat oarecum de subiect... am o intrebare:

Am solicitat rezilierea contractului si operatorul a invocat faptul ca cererea mea nu continea o copie a cartii de identitate...
Mentionez ca am furnizat in cerere toate datele de identificare.

Conform carei legi aveau acest drept? M-au lasat perplex cu acest motiv...

Va rog sa ma luminati! Multumesc
vdnick, utilizator