Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

daca m-am angajat in acelasi timp cand a ramas sotia insarcinata,iar pana la nastere nu se implineste un an,pot sa platesc diferenta pana la un an si dupa care pot intra eu in concediu de crestere copil.(sa iau diferenta de un an si 8 luni ).astept raspuns. va multumesc.
Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.

Prin urmare, nu aveti ce sa platiti din mana pentru a beneficia de indemnizatie.