avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi

Joi, 20 martie, are loc evenimentul: Impozitul minim global de 15%: Cadrul de implementare a Directivei Pillar 2 în România. Participă →

Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit nedepunere declaratie 101 pe anul 2006
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

nedepunere declaratie 101 pe anul 2006

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu valoarea amenzii pentru nedepunerea declaratiei 101 pe anul 2006? Se aplica dispozitile Codului de procedura fiscala?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 18:51, 3 Martie 2011
Da, se aplica prevederile din Codul de Procedura Fiscala.
Amenda minima = 1000 lei
Daca se achita in 48 de ore de la intocmirea procesului verbal = 500 lei.
Daca sunteti la prima abatere, faceti un memoriu prin care cereti sa fiti sanctionat cu avertisment. Daca va aproba, scapati de amenda.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda nedepunere declaratie 394 pers. juridica. wps wps Buna ziua, Ieri am primit o recomandata de la ANAF cu o amenda pentru nedepunerea unei declaratii. (A fost depusa completata corect, cu exceptia titlului ... (vezi toată discuția)
Pfa ZamfirM ZamfirM Am preluat un pfa care de la inregistrare (2ani)nu a depus nimic, nu a platit nimic. Tot ce a facut in acesti 2 ani a taiat facturi si a incasat prin banca. ... (vezi toată discuția)
Contestatie pv control itm telu telu La un control ITM pe 09.10.2006 s-a gasit un angajat care a declarat ca lucreaza de pe 04.10.2006 si nu are CIM Pe 10.10.2006 s-a incheiat PV de control in ... (vezi toată discuția)