avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contributie la fondul de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contributie la fondul de pensii

Am fost angajata ca economist din 11.10.1982 pana la12.04.2010 , in prezent sunt somera..As dori sa stiu cum pot achita , ce suma si pe ce perioada la fondul de pensii ca sa pot iesi la pensie?Data nasterii 02.10.1959.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:41, 3 Martie 2011
Limita de varsta la 61 ani si 7 luni,stagiul minim de cotizare este de 15 ani,stagiul complet de cotizare 31 ani si 7 luni.Pentru pensie anticipata,conditia de varsta este de 56 ani si 7 luni,iar ce de stagiu de 39 ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.Pentru pensie anticipata partial,conditia de varsta este de 56 ani si 7 luni,iar cea de stagiu de 31 ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.

Contract de asigurare sociala cu Casa locala de pensii

În conformitate cu prevederile art. 31 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 asiguraţii pe bază de declaraţie individuală de asigurare socială şi asiguraţii pe bază de contract de asigurare socială datorează integral cota de contribuţie de asigurări sociale corespunzătoare condiţiilor normale de muncă, stabilită prin lege.
Ţinând cont de prevederile legale mai sus menţionate anunţăm persoanele asigurate pe bază de declaraţie de asigurare sau contract de asigurare că începând cu data de 01.01.2011, venitul minim asigurat lunar prin declaraţia individuală de asigurare, respectiv prin contractul de asigurare socială este de 708 lei, venitul maxim asigurat lunar este de 10.110 lei, contribuţia minimă lunară este de 222 lei, iar contribuţia maximă lunară este de 3.164 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa platesc cas chiar daca nu am un loc de munca ? florin_teodor florin_teodor Problema mea este urmatoarea: Din Martie 2010 nu mai am loc de munca si implicit nu am mai contribuit la bugetul asigurarilor sociale. As vrtea sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Pensie c.a.p. lucatelli lucatelli Buna ziua! Mama mea a lucrat la C.A.P. cu norme dupa terminarea scolii de tehnician. Acum are 63 de ani, a scos de la Casa de Pensii o adeverinta cu anii ... (vezi toată discuția)
Posibilitati pensionare lescu lescu Buna ziua. Sunt nascuta la 1 iulie 1958 si am cumulat 27 de ani si 23 de zile de munca pana la 01.01.2009. De atunci, am mai lucrat doar episodic, sub forma de ... (vezi toată discuția)