Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTESTAREA TESTAMENTULUI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTESTAREA TESTAMENTULUI

Va supun atentiei urmatorul caz :
Tatal meu se casatoreste in anul 2003 .
Face impreuna cu sotia testamente autentice reciproce ( anul 2004 )
Sotia dispune prin testament pentru momentul incetarii sale din viata, sa lase sotului intreaga sa avere, mobila si imobila, instituindu-l legatar universal ( art.888 cod civil )
Sotia fara descendenti, parintii decedati, doua surori in viata.
Sotia tatalui meu a decedat in anul 2010
Tatal meu accepta succesiunea, obtine certificatul de mostenitor.
Cine poate contesta acest testament autentic si in ce termen de la deschiderea succesiunii poate fi atacat pe cale judecatoreasca ?
Va multumesc anticipat pentru sprijin .

...nu poate fi atacat decat pe temeiul discernamantului afectat al testatoarei...
am inteles.....
si in ce termen de la deschiderea succesiunii ?
Actiunea pentru declararea nulitatii testamentului se prescrie in termen de 3 ani de la decesul testatoarei, insa in opinia mea daca prezumtivii mostenitori legali (in speta surorile testatoarei) nu au acceptat mostenirea in primele 6 luni de la deces, o astfel de actiune ar fi respinsa ca lipsita de interes intrucat dupa anularea testamentului nu surorile ar culege mostenirea.

Ce fel de testament a fost? Olograf sau autentic (facut la notariat)?
Va multumesc pentru raspuns.
Testamentul a fost facut la notariat ( autentic )
Testamentul autentic are pana la inscrierea in fals, forta probanta. Faptele petrecute in fata notarului pot fi combatute prin inscrierea in fals iar celelalte declaratii prin orice mijloc de proba.
avvalentina, utilizator