avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTESTAREA TESTAMENTULUI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTESTAREA TESTAMENTULUI


Va supun atentiei urmatorul caz :
Tatal meu se casatoreste in anul 2003 .
Face impreuna cu sotia testamente autentice reciproce ( anul 2004 )
Sotia dispune prin testament pentru momentul incetarii sale din viata, sa lase sotului intreaga sa avere, mobila si imobila, instituindu-l legatar universal ( art.888 cod civil )
Sotia fara descendenti, parintii decedati, doua surori in viata.
Sotia tatalui meu a decedat in anul 2010
Tatal meu accepta succesiunea, obtine certificatul de mostenitor.
Cine poate contesta acest testament autentic si in ce termen de la deschiderea succesiunii poate fi atacat pe cale judecatoreasca ?
Va multumesc anticipat pentru sprijin .


Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 22:11, 6 Martie 2011
...nu poate fi atacat decat pe temeiul discernamantului afectat al testatoarei...
am inteles.....
si in ce termen de la deschiderea succesiunii ?
Actiunea pentru declararea nulitatii testamentului se prescrie in termen de 3 ani de la decesul testatoarei, insa in opinia mea daca prezumtivii mostenitori legali (in speta surorile testatoarei) nu au acceptat mostenirea in primele 6 luni de la deces, o astfel de actiune ar fi respinsa ca lipsita de interes intrucat dupa anularea testamentului nu surorile ar culege mostenirea.

Ce fel de testament a fost? Olograf sau autentic (facut la notariat)?
Va multumesc pentru raspuns.
Testamentul a fost facut la notariat ( autentic )
Testamentul autentic are pana la inscrierea in fals, forta probanta. Faptele petrecute in fata notarului pot fi combatute prin inscrierea in fals iar celelalte declaratii prin orice mijloc de proba.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Martie 2011
avvalentina, utilizator

Alte discuții în legătură

Mostenire prin testament ASPAZIA ASPAZIA Mentionez ca sunt legatara universala a tuturor bunurilor mobile si imobile ale persoanei care m-a crescut. Am fost in tutela dansei pina la terminarea ... (vezi toată discuția)
Donatia se poate ataca? lia sfercea lia sfercea un testament care a fost facuta in 2010 iunie, se poate ataca? daca da care este termenul de prescriptie ? testamentul a fost facut de matusa catre nepot. ... (vezi toată discuția)
Cine poate ataca testamentul? MariaEnikoKese MariaEnikoKese Buna ziua .Mama mea are o matusa ,care are un apartament si il lasa mamei mele.S-a facut testamentul legalizat la notar pe numele mamei .Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)