avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salarii compensatorii

As dorii sa stiu daca se poate, in cazul in care am iesit in pensie de boala gr.3 din rindurile politiei sunt sau nu in drept sa primesc salarii compensatorii
V-am rugat prin mesaj privat sa nu mai deschideti atatea discutii.

Cand vi s-au deschis drepturile de pensie, cu ce data?

Folositi butonul "raspunde", nu mai deschideti alta discutie.
sarut mina
cu data de 01.12.2010.multumesc si sa ma scuzati.
Nu beneficiati de salarii compensatorii daca drepturile de pensie s-au deschis cu data de 1 decembrie 2010. Prevederea legala este art. 9 din Legea nr. 118/2010. Acest act normativ a produs efecte in perioada 03.07.2010 - 31.12.2010, perioada in care v-ati pensionat dvs.

Sa nu-mi spuneti ca Legea nr. 179/2004 nu era abrogata, nu are importanta. Legea nr. 118/2010 este act normativ cu caracter special. Prevederile unui act normativ cu caracter special se aplica intotdeauna cu intaietate.
Buna ziua!
As dorii sa iau legatura cu tine , suntem colegi si eu sunt in aceasi situatie , m-am pensionat cu data de 04.08.2010.
Trebuie sa vedem ce este de facut!!!!...nu se poate asa ceva intr-un stat democratic , suna a discriminare ce au facut cu noi , trebuie sa incercam pe toate caile de atac.
Trimitemi te rog adresa ta de e-mail si prezintati speta , cu cine ai luat legatura si daca sunt ceva sanse.Trebuie sa ne unim altfel nu avem nici o sansa.
O zi buna.
adresa mea de e-mail este: liviu_emil2006@yahoo.com
Buna ziua
As dorii sa stiu daca conform Legii nr. 284/2010 am procedat legal solicitind salarii compensatorii IPJ-ului Mures deoarece conf.Deciziei Curtii constitutionale nr.874/2010, art 9 din Legea 118/2o10 a fost declarat neconstitutional, cu ocazia iesirii in pensie de invaliditate gr.3 in luna a XI 2010.
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Ajutoare salariale la iesirea la pensie mitrix mitrix In luna sepetembrie 2010 am fost declarat ,,inapt serviciul politie, inavaliditate gr II,, de catre Comisia Medico -Militara, si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii StanciuM StanciuM Daca sunt pensionat medical M.Ap.N.din decembrie 2010 mai am vre-o sansa la salarii compensatorii.Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii in perioada 03.07.2010-31.12.2010 liviu2006 liviu2006 Buna ziua! Daca la data de 04.08.2010 , am fost pensionat pe caz de boala , pensie de invaliditate , data la care era Leg.118/2010 , care nu prevedea ... (vezi toată discuția)