Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutoare salariale la iesirea la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutoare salariale la iesirea la pensie

In luna sepetembrie 2010 am fost declarat ,,inapt serviciul politie, inavaliditate gr II,, de catre Comisia Medico -Militara, si as vrea sa stiu care este baza legala de recuperarea a salariilor compensatorii sau ajutoare dupa caz intrucat in actele emise de guvern se precizeaza ,, nu se mai dau,,fara a fi abrogate prev Legii 360/2002, cu toate ca aceste drepturi sunt prev si in legea salarizarii unice
Va multumersc anticipat
mitrix, utilizator
Nu exista o baza legala in sensul recuperarii lor. Prevederile art. 9 din Legea nr. 118/2010 lipsesc de eficienta celelalte prevederi legale pe care le mentionati in mesajul dvs.

ART. 9
Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi nu se mai acorda ajutoare sau, dupa caz, indemnizatii la iesirea la pensie, retragere ori la trecerea in rezerva.
Da ce este mai grav ca si in anul 2011, prin legea de aplicare la legea cadru a salarizarii aceste ajutoare nu se mai aplica. Totusi avand in vedere legea speciala prin care se acorda, respectiv Statutul politistului, care nu s-a abrogat, printr-o actiune in instanta se pot obtine.
Succes!
Ordonanta 1/2010 suspenda, repet SUSPENDA, ACORDAREA DREPTURILOR PREVAZUTE IN ANEXA 4/2 DIN LEGEA 330/2009, pana pe data de01.01.2011. De ce sa ma duc in instanta din ianuarie 2011? Nu trebuie sa ni se acodre drepturile, odata cu data de 01.01.2011 oare? Sau sa inteleg ca interpretam legea dupa cum ne taie capul si atunci facem ce zice "partidul"?
Legea cadru? Care lege cadru? Cea care poate si repet, POATE se va aplica din 2012!!
Fiti mai clari va rog respectuos.
Jean Valjean, utilizator
E, trecut-au lunile si apa incepe sa se limpezeasca. Imi cer scuze de dublu post, dar diferenta de timp este evidenta.

Va supun respectuos atentiei urmatoarele :

La date de 28 iunie 2010 prin decizia C.Constitutionale 874/2010, art.9 din legea 118/2010 a fost declarat neconstitutional.
(Art. 9 Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi nu se mai acorda ajutoare sau, dupa caz, indemnizatii la iesirea la pensie, retragere ori la trecerea in rezerva. ) Monitorul Oficial 433 din 28 iunie 2010 (M. Of. 433/2010)

Asa...pe 28 decembrie 2010, Legea 285/2010 de aplicare a salarizarii unitare prevede la art. 13 :

(1) In anul 2011, dispozitiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, dupa caz, indemnizatiilor la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva nu se aplica.

(2) In anul 2011, prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia imposibilitatii mentinerii in activitate a persoanelor clasate inapt pentru serviciul militar ori incadrate in grad de invaliditate sau decedate.

Eu am iesit medical, cu pensie de invaliditate.

Acuma; sectiunea a 3-a Legea 284/2010, care este idem cu ANEXA Nr. IV/2 din 330/2009, spune ca...

Art. 20. -
(1) La trecerea in rezerva sau direct in retragere, respectiv la incetarea raporturilor de serviciu, cu drept la pensie, personalul militar, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, pentru activitatea depusa, in functie de vechimea efectiva ca militar, politist, functionar public cu statut special din sistemul administratiei penitenciare si personal civil in institutiile publice de aparare, ordine publica si siguranta nationala, beneficiaza de un ajutor stabilit in raport cu solda functiei de baza, respectiv salariul functiei de baza avuta/avut in luna schimbarii pozitiei de activitate, astfel:
Vechime efectiva:
-pana la 5 ani - un ajutor egal cu 3 solde ale functiei de baza/salarii ale functiei de baza;
-intre 5-10 ani - un ajutor egal cu 6 solde ale functiei de baza/salarii ale functiei de baza;
-intre 10-15 ani - un ajutor egal cu 8 solde ale functiei de baza/salarii ale functiei de baza;
-intre 15-20 ani - un ajutor egal cu 10 solde ale functiei de baza/salarii ale functiei de baza;
-intre 20-25 ani - un ajutor egal cu 12 solde ale functiei de baza/salarii ale functiei de baza;
-intre 25-30 ani - un ajutor egal cu 15 solde ale functiei de baza/salarii ale functiei de baza;
-peste 30 ani - un ajutor egal cu 20 solde ale functiei de baza/salarii ale functiei de baza.
(2) Personalul militar, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, trecuti in rezerva sau direct in retragere, respectiv ale caror raporturi de serviciu au incetat, cu drept la pensie de serviciu, inainte de implinirea limitei de varsta de pensionare prevazute de lege, mai beneficiaza, pentru fiecare an intreg ramas pana la limita de varsta de pensionare sau, in situatia in care pot desfasura activitate peste aceasta limita, pana la limitele de varsta in grad la care pot fi mentinute in activitate categoriile respective de personal, de un ajutor egal cu doua solde ale functiei de baza, respectiv cu doua salarii ale functiei de baza.
(3) Prevederile alin. (2) nu se aplica personalului militar, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare care beneficiaza de plati compensatorii.

Deci doamnelor si domnilor juristi si avocati, cei care ies la pensie ( sau cum am iesit eu anul trecut medical in 2010 august ), beneficiaza de cele doua salarii compensatorii pana la pensie, au ba?! Care lege mi se aplica: 330/2009, 285/2010 ?...Va rog argumentati pe baza temeiul legal daca am dreptul la ajutoare si compensatorii.

Si bineinteles daca am dreptul la soldele potrivit vechimii; eu ma inscriu la 12 solde, avand o vechime la data pensionarii de peste 22 de ani. La fel daca se poate, o argumentare in baza legii. Va multumesc anticipat, iar orice idee pentru a merge in instanta, este binevenita!
Jean Valjean, utilizator
Jean Valjean a scris:
Va supun respectuos atentiei urmatoarele :
La date de 28 iunie 2010 prin decizia C.Constitutionale 874/2010, art.9 din legea 118/2010 a fost declarat neconstitutional.
(Art. 9 Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi nu se mai acorda ajutoare sau, dupa caz, indemnizatii la iesirea la pensie, retragere ori la trecerea in rezerva. ) Monitorul Oficial 433 din 28 iunie 2010 (M. Of. 433/2010)

Porniti de la o premisa gresita, prin urmare concluzia nu poate fi decat gresita. Confundati art. 9 din proiectul Legii nr. 118/2010 cu art. 9 din Legea nr. 118/2010. Art. 9 din proiectul Legii nr. 118/2010 se refera la diminuarea cu 15% a pensiilor si a indemnizatiilor de insotitor. De fapt CCR nu a analizat Legea nr.118/2010, nici nu avea cum intrucat nu era publicata in Monitorul Oficial, ci Legea privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar.

Acesta este art. 9 din proiectul Legii nr. 118/2010, aspect care rezulta si din Decizia CCR nr. 874/2010:
(1) De la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cuantumul brut al pensiilor cuvenite sau aflate in plata, precum si indemnizatia de insotitor pentru pensionarii de invaliditate gradul I se diminueaza cu 15%.
(2) La determinarea cuantumului brut al pensiilor, precum si a indemnizatiei de insotitor pentru pensionarii de invaliditate gradul I, ce vor fi stabilite sau acordate incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, valoarea punctului de pensie utilizata este de 622,9 lei.

Intrucat prevederea a fost declarata neconstitutionala, nu se regaseste in cuprinsul Legii nr. 118/2010.

Jean Valjean a scris:
Asa...pe 28 decembrie 2010, Legea 285/2010 de aplicare a salarizarii unitare prevede la art. 13 :
(1) In anul 2011, dispozitiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, dupa caz, indemnizatiilor la iesirea la pensie, retragere, incetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea in rezerva nu se aplica.
(2) In anul 2011, prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia imposibilitatii mentinerii in activitate a persoanelor clasate inapt pentru serviciul militar ori incadrate in grad de invaliditate sau decedate.
Eu am iesit medical, cu pensie de invaliditate.

Art. 13 din Legea nr. 285/2010 nu se aplica situatiei dvs. intrucat se refera la anul 2011, or drepturile dvs. de pensie au fost deschise in august 2010.

Jean Valjean a scris:
Acuma; sectiunea a 3-a Legea 284/2010, care este idem cu ANEXA Nr. IV/2 din 330/2009, spune ca...
Art. 20. - (...)

Legea nr. 284/2010 a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2011 si nu produce efecte retroactiv (dvs. v-ati pensionat in august 2010).

Jean Valjean a scris:
Deci doamnelor si domnilor juristi si avocati, cei care ies la pensie ( sau cum am iesit eu anul trecut medical in 2010 august ), beneficiaza de cele doua salarii compensatorii pana la pensie, au ba?! Care lege mi se aplica: 330/2009, 285/2010 ?...Va rog argumentati pe baza temeiul legal daca am dreptul la ajutoare si compensatorii.

Cei ale caror drepturi de pensie au fost deschise in 2010 nu beneficiaza de ajutoare sau indemnizatii la iesirea la pensie. Vi se aplica art. 9 din Legea nr. 118/2010.
Gabriela Pintea, Consilier juridic