Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cine poate fi evaluator imobiliar
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cine poate fi evaluator imobiliar

Evaluatorul imobiliar trebuie sa fie, in mod obligatoriu, membru ANEVAR?
Nu.Evaluarile se pot intocmi de catre experti tehnici judiciari si extrajudiciari.
Depinde de scopul evaluarii.Unele institutii ale statului(primarii,de exemplu) pretind ca evaluarile(re-evaluarile) sa fie intocmite de experti ANEVAR,dar fara nici o sustinere legala.
Consultati OG 2/2000 privind org.act.de expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara
In conformitate cu Art.27 si 28 din ordonanta, atribuirea calitatii de expert tehnic extrajudiciar revine “ministerelor si altor institutii centrale,fiecare in domeniul sau de specialitate,stabilit conform legii”.
ANEVAR-ul nu este nici minister,nici alta institutie centrala,
ci asociatie profesionala,care atribuie calitate de expert extrajudiciar,calitate recunoscuta pe plan national,dar NU exclusivista.