Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate tata sa renunte la pensie si sa revina la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate tata sa renunte la pensie si sa revina la catedra?

Buna ziua,tata ma rugat sa postez urmataoarea intrebare si va roaga daca se poate sa ii raspundeti.Sunt invatator,nascut la 28.04.1948,vechime in munca 43 de ani.In luna noiembrie 2010 am iesit la pensie la limita de varsta.Intrebare:Daca renunt la pensie pot reveni la catedra incepand cu 01.04.2011,in temeiul carei legi am acest drept?Astept raspun,multumesc anticipat.
Daca pensia neta este sub 2022 lei,se poate cumula pensia cu salariul.

Amanunte gasiti aici:
[ link extern ]
In primul rand ca nu mai poate sa renunte la calitatea de pensionar, poate, cel mult, sa solicite suspendarea platii pensiei. Suspendarea platii pensiei nu-l ajuta cu nimic, intrucat la catedra nu se mai poate intoarce.

Potrivit art. 284, alin. (4) din Legea nr. 1/2011 a educatiei nationale, "cadrele didactice pensionate pot desfasura activitati didactice, salarizate prin plata cu ora, dupa implinirea varstei standard de pensionare."