Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta minima legala intre hotar si peretele casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta minima legala intre hotar si peretele casei

Vreau sa construiesc o casa si datorita topometriei terenului (un clin intre doua strazi) trebuie sa ma apropii cat de mult pot cu constructia noua de hotarul terenului. Vecinul imi spune ca nu ma pot apropia mai mult de 90 cm chiar daca nu practic in acest zid nici o deschidere de geam sau usa. Alti prieteni imi spun ca distanta minima este 0.6 metrii iar ultimii imi spun ca daca fac constructia cu grinda in consola ma pot apropia cu constructia la cativa cm de hotar.
Va rog sa ma luminati si pe mine - eventual cum pot face?

Multumesc
As dori sa stiu si eu care este distanta minima dintre peretele unei case cu parter si etaj fata de hotar si daca este legal sa construieste o asemenea cladire in conditiile incare vecinul din spatele acestei case nu va mai beneficia de aceeasi lumina. Nu am gasit nimic legat de aceasta situatie.
ionelacd a scris:

As dori sa stiu si eu care este distanta minima dintre peretele unei case cu parter si etaj fata de hotar si daca este legal sa construieste o asemenea cladire in conditiile incare vecinul din spatele acestei case nu va mai beneficia de aceeasi lumina. Nu am gasit nimic legat de aceasta situatie.

Foarte buna aceasta intrebare !!! Aceasta este si problema mea! Daca vreun domn/doamna avocat , raspunde acestei intrebari, ii multumesc anticipat !
toranaga, utilizator
toranaga a scris:

ionelacd a scris:

As dori sa stiu si eu care este distanta minima dintre peretele unei case cu parter si etaj fata de hotar si daca este legal sa construieste o asemenea cladire in conditiile incare vecinul din spatele acestei case nu va mai beneficia de aceeasi lumina. Nu am gasit nimic legat de aceasta situatie.

Foarte buna aceasta intrebare !!! Aceasta este si problema mea! Daca vreun domn/doamna avocat , raspunde acestei intrebari, ii multumesc anticipat !

Si pe mine ma intereseaza foarte mult acest subiect, in conditiile in care in partea estica a proprietatii mele (casa pe un singur nivel) s-a ridicat (fara nici o cerere de acord catre mine) un bloc intreg cu chilii a manastirii invecinate, pe 2 nivele si mansarda (asta insemnand o inaltime de 2 ori cat casa mea), si m-am trezit dintr-odata cu 25 de geamuri catre curtea mea, cu vizibilitate totata (chiar si in baia de serviciu).
Multumesc.

mihaela vulpe, utilizator
Distanta dintre un imobil pe mai multe nivele si unul doar pe un singur nivel (cand e vorba de vecini, bineinteles) trebuie sa fie egala cu inaltimea imobilului mai inalt. Aceasta suprafata este este suportata din terenul proprietarului cu imobilul mai inalt. Eu asa stiu dar nu pot sa citez acum exact legea care impune acest lucru. Intrebare pentru Mihaela: manastirea cu pricina are autorizatie de constructie? Dar certificat de urbanism are?
Vecinul meu a construit casa la o distanta de 1,9m dar a facut o terasa de intrare acoperita la 0,5 m de hotar cu autorizatia primariei,deci este foarte discutabila distanta la care se poate construi fata de hotar.