Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta minima legala intre hotar si peretele casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta minima legala intre hotar si peretele casei

Vreau sa construiesc o casa si datorita topometriei terenului (un clin intre doua strazi) trebuie sa ma apropii cat de mult pot cu constructia noua de hotarul terenului. Vecinul imi spune ca nu ma pot apropia mai mult de 90 cm chiar daca nu practic in acest zid nici o deschidere de geam sau usa. Alti prieteni imi spun ca distanta minima este 0.6 metrii iar ultimii imi spun ca daca fac constructia cu grinda in consola ma pot apropia cu constructia la cativa cm de hotar.
Va rog sa ma luminati si pe mine - eventual cum pot face?

Multumesc
Salutare tuturor!

Pe langa regulile generale instituite prin Codul civil, fiecare unitate administrativ-teritoriala are prerogativele de a stabili anumite reguli de urbanism particulare (acest lucru este determinat de faptul ca nu oricarui oras/localitate ii pot fi instituite aceleasi reguli - unul poate fi un oras istoric, precum Sibiul, iar altul - o mica localitate rurala).

Ceea ce este mai greu insa este de a gasi regulile fiecarei zone / localitati. De exemplu, pentru sectorul 2 Bucuresti, eu am gasit regulile la adresa:
[ link extern ]

Pentru alte localitati, va urez succes in cautari! (daca nu gasiti nimic pe net, trebuie sa cereti regulile la Primaria respectivei localitati - ar trebui sa fie documente publice).

Mult succes!

Sunt proprietarul unei case lipite de cea a vecinului, cu acoperisul unit.Vreau sa fac o extindere pe orizontala pentru o baie si o bucatarie.
Curtile sunt delimitate de un gard , aflat in continuarea casei, atat in fata cat si in spatele casei.
Va rog sa mi spuneti ce distanta trebuie sa am fata de gardul vecinului, tinand cont ca pe peretele pe care il construiesc in apropierea hotarului, nu o sa pun geam si nu o sa am vedere in curtea lui? Am vazut pe internet ,ca daca nu se pune geam ma pot duce cu constructia atat cat sa nu l afecteze pe vecin, scurgerea apei de pe casa. Ca distanta legala, eu am vazut 60 de cm.
Si ce distanta trebuie sa las fata de limita dinspre strada? Ma pot duce cu gardul atat cat sa nu iasa streasina inafara curtii si sa nu curga apa in strada?
Mentionez ca am facut cadastru si studiu geotehnic si trebuie sa pornesc si proiectul. Va multumesc.

inlocuire a scris:

Sunt proprietarul unei case lipite de cea a vecinului, cu acoperisul unit.Vreau sa fac o extindere pe orizontala pentru o baie si o bucatarie.

Curtile sunt delimitate de un gard , aflat in continuarea casei, atat in fata cat si in spatele casei.
Va rog sa mi spuneti ce distanta trebuie sa am fata de gardul vecinului, tinand cont ca pe peretele pe care il construiesc in apropierea hotarului, nu o sa pun geam si nu o sa am vedere in curtea lui? Am vazut pe internet ,ca daca nu se pune geam ma pot duce cu constructia atat cat sa nu l afecteze pe vecin, scurgerea apei de pe casa. Ca distanta legala, eu am vazut 60 de cm.
Si ce distanta trebuie sa las fata de limita dinspre strada? Ma pot duce cu gardul atat cat sa nu iasa streasina inafara curtii si sa nu curga apa in strada?
Mentionez ca am facut cadastru si studiu geotehnic si trebuie sa pornesc si proiectul. Va multumesc.

si eu am ceva asemanator ,am un garaj iar lipit de el ocasuta cu mansarda construita cand garajul meu exista,provenita din renovarea unei magazii si apartine vecinului meu,si este cu vreo 2 metri mai inalta decat garajul meu.Problema este ca acesta a construit" apa" acoperisului spre mine ,toata zapada si apa cazind astfel pe garaj,iar streasina casai lui este deasupra garajului meu aprox.60 cm.In cazul in care vreau sa inalt si eu nu pot de streasina lui.E normal? Ce pot face?Inspectoratul in construtii la o aresa trimisa mi-a raspuns ca acea constructie este in regula.Deci ei se fac ca ploua ,nu ma ajuta.Exista legi ce m-ar putea ajuta? Va multumesc
paunescusorin, utilizator
la ce distanta de o unitate militara se poate contrui case !