avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare cu suspendare procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare cu suspendare procuror

un procuror loveste un pieton pe trecere si este condamnat la 6 luni cu suspendare.ii inceteaza raporturile de munca la prima condamnare sau cand condamnarea va fi irevocabila?poate in acest timp sa-si mai exercite atributiile?
Cel mai recent răspuns: Lawyer Criminal , Avocat 13:28, 7 Martie 2011
Cand devine irevocabila. Opereaza principiul prezumtiei de nevinovatie.
Daca este vorba despre savarsirea unei infractiuni din culpa nu este obligatoriu sa ii inceteze raporturile de munca.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca este vorba despre savarsirea unei infractiuni din culpa nu este obligatoriu sa ii inceteze raporturile de munca.


dar am inteles de la unii colegi specializati in dreptul muncii ca la magistrati(procuror judecator) inceteaza la orice condamnare :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prezumția de vinovăție zvini zvini EXISTA PREZUMPTIA DE VINOVATIE?,SI DACA DA,IN CE CONDITII EA EXISTA? (vezi toată discuția)
Circulare pe drumurile publice cu un autovehicul neinmatriculat Oelash Oelash buna ziua! am fost oprit de politia din Bucuresti in timp ce circulam cu o masina adusa din Germania, care avea numerele expirate, adica era radiata din ... (vezi toată discuția)
Avocat - violare de domiciliu vrani vrani Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca pot face plangere la Barou impotriva unui avocat care a violat domiciliu , care a primit ordonanta de scoatere de sub ... (vezi toată discuția)