Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare cu suspendare procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare cu suspendare procuror

un procuror loveste un pieton pe trecere si este condamnat la 6 luni cu suspendare.ii inceteaza raporturile de munca la prima condamnare sau cand condamnarea va fi irevocabila?poate in acest timp sa-si mai exercite atributiile?
Cand devine irevocabila. Opereaza principiul prezumtiei de nevinovatie.
Daca este vorba despre savarsirea unei infractiuni din culpa nu este obligatoriu sa ii inceteze raporturile de munca.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca este vorba despre savarsirea unei infractiuni din culpa nu este obligatoriu sa ii inceteze raporturile de munca.

dar am inteles de la unii colegi specializati in dreptul muncii ca la magistrati(procuror judecator) inceteaza la orice condamnare :)