Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... e drept?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

e drept?

Am fost angajata cu contract pe perioada determinata la o firma,pe 8 martie imi expira contractul.In luna februarie am fost internata cu o raceala destul de urata,apoi am fost [si sunt ] in medical,sunt in medical pana pe data 12 martie,e normal sa-mi desfaca contractul in aceste conditii?daca da cine imi plateste medicalul in continuare?ce trebuie sa fac?daca intru in somaj ,medicalul mai e valabil?
Buna seara ,

Societatea este indreptatita sa va inceteze raporturile de munca la expirarea termenului convenit in contractul de munca , chiar daca sunteti in concediu medical .

Plata concediului medical va fi preluata de Cass ( casa de sanatate ).
In cazul in care depuneti documentatia pentru somaj si intruniti conditiile de a beneficia de aceasta indemnizatie puteti depune la ei certificate medicale , ulterioare.
C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat ... concediul medical nu prelungeste durata contractului.
Incetarea c.i.m. in aceasta situatie va da posibilitatea de a beneficia de somaj.

Pentru a beneficia de somaj de la data incetarii raportului de munca trebuie sa depuna dosarul la AJOFM in termen de 10 zile de la aceasta data.
Cornel Vasile, Consilier juridic