Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

o societate care aduce masini din germania in romania factureaza cu tva inclus si nedeductibil .tva ul de plata se stabileste in functie de profitul pe masina cum se inregitreaza tva ul de plata in balanta
4427 = 4423
pentru a putea aplica in romania tva la marja de profit pt masinile second hand, bunurile trebuiesc achizitionate sub acelasi regim din germania, deci tva nu este deductibila.
aveti grija la acest aspect.
mony_a a scris:

o societate care aduce masini din germania in romania factureaza cu tva inclus si nedeductibil .tva ul de plata se stabileste in functie de profitul pe masina cum se inregitreaza tva ul de plata in balanta
sunt corecte inregistrarile 4427=4423 si 635=4427 pentru a se putea evidentia in balanta tva ul din marja de profit
mony_a, utilizator
eu as inclina sa cred ca nu se foloseste 635, nefiind vorba de o ajustare a taxei deduse.
tva platita furnizorului din germania se include in costul marfii, dupa care se calculeaza adaosul comercial si tva neexigibila aferenta adaosului comercial.