Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general raport anual al cenzorului la asoc.de proprietari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

raport anual al cenzorului la asoc.de proprietari

exista un tip standard de asemenea raport si daca da unde il gasesc
Conform legii 230 se precizeaza, la Art. 33, lit. d doar:
"cel puţin o dată pe an, întocmeşte şi prezintă adunării generale rapoarte asupra activităţii sale şi asupra gestiunii asociaţiei de proprietari, propunând măsuri."

Nu cred sa existe un model de raport privitor la activitatea cenzorului, insa va trebui mentionata situatia gestiunii si sa propuna masuri.

Vedeti si :
www.avocatnet.ro/content/for...

.RAPORTUL ANUAL AL ASOCIAŢIEI DE PROPRIETARI
Raportul anual al asociaţiei de proprietari este un mijloc de analiză a
eficienţei activităţii asociaţiei şi un instrument de informare a proprietarilor asupra
gestiunii proprietăţii comune.
Raportul anual reprezintă modul de gestionare a resurselor şi bunurilor
asociaţiei şi oglindeşte activitatea asociaţiei pe ansamblu, de-a lungul unui an
calendaristic. La întocmirea lui participă întreaga echipă de conducere a asociaţiei:
preşedintele şi comitetul executiv, cu sprijinul administratorului, contabilului şi
casierului.
Raportul anual de activitate se întocmeşte:
- pentru ca proprietarii care locuiesc în bloc să cunoască problemele tehnice ale
clădirii, de organizare şi funcţionare ale asociaţiei şi modul în care le sunt
gestionaţi banii,
- pentru ca proprietarii să-şi aleagă reprezentanţii în cunoştinţă de cauză, să ştie
ce aşteaptă de la ei şi ce pot să le pretindă,
-pentru ca proprietarii să ştie dacă echipa de conducere şi administratorul au
acţionat responsabil şi profesionist în anul încheiat şă să ia decizii în consecinţă,
-pentru ca proprietarii să se implice în mod activ şi responsabil în deciziile
asociaţiei, participând la adunările generale şi chiar avînd iniţiativa de a le
convoca,
-pentru ca proprietarii să cunoască instituţiile, procedurile şi acţiunile prin care
pot interveni în buna funcţionare a asociaţiei.
Raportul este analizat şi comentat de proprietari în cadrul adunării generale.
Rezultatele analizei, concluziile şi recomandările raportului anual sunt
elementele de bază pentru stabilirea acţiunilor şi elaborarea bugetului pentru anul
următor.
Proprietarii pot consulta documentul oricând solicită acest lucru.
Raportul anual conţine, orientativ, câteva componente care oglindesc
performanţa managerială şi financiară a asociaţiei prin reprezentanţii aleşi sau
angajaţi. Aceste componente sunt:
-analiza situaţiei financiare ( pe componentele de venituri şi cheltuieli ),
-analiza stării tehnice a clădirilor,
-analizarea situaţiei litigiilor,
-analiza performanţei manageriale a echipei de conducere şi a personalului
contractual, etc.
B. RAPORTUL COMISIEI DE CENZORI

Raportul comisiei de cenzori va conţine observaţiile şi rezultatele activităţii
de control a comisiei asupra activităţilor financiare şi de gestiune ale asociaţiei.
Comisia raportează dacă au fost constatate abateri de la legislaţia în vigoare
în ceea ce priveşte activitatea financiară şi de gestiune, dacă şi cum au fost puse în aplicare recomandările sale şi modul în care personalul cu responsabilităţi în
gestiunea financiară şi-a îmbunătăţit performanţa