avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Membru Comisie cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Membru Comisie cercetare disciplinara

In cazul unei societati administrate in sistem dualist cu aprox 1000 angajati cum trebuie formata comisia de cercetare disciplinara?
Din cate persoane si de la ce departamente ?
Salariatul cercetat nu este membru de sindicat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:05, 27 Noiembrie 2011
Nu exista prevederi speciale. Poate fi si o singura persoana desemnata. Daca este vorba de comisie, mai mult de 3 membrii nu ar fi necesari. (3-5). Compartimentele vizate: ex. :resurse umane - 2 persoane, contabilitate, eventual compartimentul implicat in savarsirea faptei.
Daca nu este membru de sindicat nu are dreptul de a fi asistat de un reprezentant al sindicatului.
De ce de la contabilitate si nu de la departamentul juridic ? ....:-/ ... salariatul poate sa fie asistat de un avocat.
Ca fost consilier juridic pot sa va spun foarte clar ca juristul nu are de a face cu aceasta comisie. Daca salariatul nemultumit de sanctiunea primita de la comisie, face contestatie in instanta, cum s-ar putea duce juristul in instanta, ca doar el reprezinta societatea? ...dupa ce ar fi facut parte din comisie...
Este o intrebare retorica.
Concluzionand:
1- juristul nu va face parte niciodata din aceasta comisie; rolul lui intr-o firma este cu totul altul
2- nu, salariatul nu poate fi asistat de un avocat la aceasta comisie, deoarece nu este un proces; salariatul va putea fi asistat si/sau reprezentat de un avocat doar in instanta, cand si daca va contesta sanctiunea primita.
AURORA CIOROBEA a scris:

Ca fost consilier juridic pot sa va spun foarte clar ca juristul nu are de a face cu aceasta comisie. Daca salariatul nemultumit de sanctiunea primita de la comisie, face contestatie in instanta, cum s-ar putea duce juristul in instanta, ca doar el reprezinta societatea? ...dupa ce ar fi facut parte din comisie...
Este o intrebare retorica.
Concluzionand:
1- juristul nu va face parte niciodata din aceasta comisie; rolul lui intr-o firma este cu totul altul
2- nu, salariatul nu poate fi asistat de un avocat la aceasta comisie, deoarece nu este un proces; salariatul va putea fi asistat si/sau reprezentat de un avocat doar in instanta, cand si daca va contesta sanctiunea primita.



Este punctul dvs de vedere , insa practica va contrazice in totalitate .. sunt c.j care fac parte din comisie si am vazut cazuri in care un salariat a venit la comisie de disciplina cu un avocat chiar daca ulterior a contestat sanctiunea primita.
Ca sa va parafrazez: este punctul dvs. de vedere.

Cum vedeti atunci pozitia dvs. in procesul in care salariatul contesta sanctiunea primita la comisia de disciplina?
Dvs. reprezentati firma in ambele cazuri: si cand s-a stabilit sanctiunea si cand se conetesta. Nu este o contradictie, dar ce sens are? Poate juristul nu are ce face in acea firma si merge la Comisia de disciplina, ca sa-si mai ocupe timpul.
Dupa cum am mai afirmat si regret ca repet, rolul lui este altul decat sa participe la o comisie doar de dragul de a da hotararilor comisiei un suport de legalitate.
Sunt altii care trebuie sa se preocupe de acest aspect, dar prezenta juristului nu mai face necesara nici cea mai simpla tentativa.
Nu am afirmat ca un salariat nu poate veni cu avocatul la comisie. Am spus doar ca nu e cazul, pentru ca nu e vorba despre un proces. Si ca ar trebui sa pastreze asistatarea de catre avocat pentru proces. Salariatul trebuie sa aiba puterea de a -si sustine singur cauza acolo, intre colegi. In instanta este cu totul altceva.

In concluzie, inca o afirmatia de-a dvs. lipsita de suport real si legal:

practica va contrazice in totalitate.

Daca 16 ani am rezistat "tentatiei" de a face parte din aceasta Comisie si am reusit si sa conving sefii directi-directorii firmelor la care am lucrat-ca nu este corect ca juristul sa faca parte din comisie, inseamna ca nu participarea este regula, ci ea constituie tocmai exceptia.
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2011
ContSters193035, utilizator

Alte discuții în legătură

Revenire la locul de munca din concediu ingrijire copil pina 2 ani cirsteaioana cirsteaioana Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in urmaotarea situatie: Dupa implinirea copilului a 2 ani m-am prezentat la locul de munca pentru a-mi relua ... (vezi toată discuția)
Comisie disciplinara adrianf adrianf Saptamana viitoare sunt convocat(printr-un convocator) la o comisie disciplinara. Pot cere firmei ca cercetarea care se va face sa fie inregistrata in ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca disciplinar dragomir_andreea20 dragomir_andreea20 Buna ziua Sunt angajata la o societate acum cateva zile eu impreuna cu o colega am primit o convocare sa ne prezentam la ora de in ziua respectiva in biroul ... (vezi toată discuția)