Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala

salut,am primit NUP<nencetarea urmariri penale> si amenda penala pentru art.85 se va trece ceva in cazier daca am cazierul curat,o sa am cazier?multumesc
Cred ca e vorba de o amenda administrativa, nu penala. Platiti amenda si sunteti curat ca lacrima. Nu o sa aveti cazier.
Adrian Stan, Avocat
nu puteti primi si NUP si amenda penala pentru aceesi fapta.
In cazul NUp-ului acesta nu apare in cazier.
Amenda penala apare in cazier.
cred ca d-nul alex.., de fericire, nu a citit cu atentie;este vorba de amenda administrativa, fiind dispus NUP.
in acest context, ramaneti cu acel cazier curat.
alexanru a scris:

salut,am primit NUP<nencetarea urmariri penale> si amenda penala pentru art.85 se va trece ceva in cazier daca am cazierul curat,o sa am cazier?multumesc

daca ati primit NUP va referiti la neinceperea urmaririi penale ceea ce inseamna ca va incadrati in situatiile prevazute la art 10 lit a-e f-j....ati primit amenda administrativa...nu se trece nici unde
Daca ai cazier si primesti o amenda penala ce se intampla?