avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda penala

salut,am primit NUP<nencetarea urmariri penale> si amenda penala pentru art.85 se va trece ceva in cazier daca am cazierul curat,o sa am cazier?multumesc
Cel mai recent răspuns: dimarobert1 , utilizator 19:49, 11 Februarie 2013
Cred ca e vorba de o amenda administrativa, nu penala. Platiti amenda si sunteti curat ca lacrima. Nu o sa aveti cazier.
Ultima modificare: Duminică, 6 Martie 2011
Adrian Stan, Avocat
nu puteti primi si NUP si amenda penala pentru aceesi fapta.
In cazul NUp-ului acesta nu apare in cazier.
Amenda penala apare in cazier.
cred ca d-nul alex.., de fericire, nu a citit cu atentie;este vorba de amenda administrativa, fiind dispus NUP.
in acest context, ramaneti cu acel cazier curat.
alexanru a scris:

salut,am primit NUP<nencetarea urmariri penale> si amenda penala pentru art.85 se va trece ceva in cazier daca am cazierul curat,o sa am cazier?multumesc


daca ati primit NUP va referiti la neinceperea urmaririi penale ceea ce inseamna ca va incadrati in situatiile prevazute la art 10 lit a-e f-j....ati primit amenda administrativa...nu se trece nici unde
Daca ai cazier si primesti o amenda penala ce se intampla?

Alte discuții în legătură

Dosar penal? ella2010 ella2010 un prieten a facut o reclamatie la politie care vizeaza o alta persoana dar s-a semnat cu nume fals . a fost depistat si este chemat ca \'faptuitor\\" , la ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar - necesar la angajare - rog urgent raspuns mmyry mmyry Amenda judiciara- pentru furt din supermarket - ajutati-ma cu un raspuns buna ziua. puteti sa-mi spuneti daca amenda juridiara pe care am platit-o la ... (vezi toată discuția)
Amenda judiciara platita - pot fi asociat unic intr-un srl? va rog urgent un raspuns myrali myrali Amenda judiciara- pentru furt din supermarket - ajutati-ma cu un raspuns buna ziua. puteti sa-mi spuneti daca amenda juridiara pe care am platit-o la ... (vezi toată discuția)