avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte FOTOMODEL in reclama
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte FOTOMODEL in reclama

In blocul nostru noua presedinte a venit cu schimbari radicale.
1 salariul femeii de servici e impartit pe liste dupa suprafata si nu dupa numarul de persoane ca pana acum
2 afiseaza lista imediat ce a trecut luna pe data de 10 ale lunii desi pana acum se afisa abia dupa 2 luni.
3 cica trebuie sa platim intretinerea in 10 sau 20 zile de cand afiseaza ea adica pe 10 ale lunii?Daca nu ce poate sa imi faca?
4 Trebuie sa platim mai mult pentru femeia de servici si fochist ca cica trebuie sa le faca conventie ?E obligatoriu?
5 Am inteles ca va pune o antena colectiva.Ma poate obliga sa platesc pentru ea?


Domnisoara fotomodel profita de faptul ca arata intr-un mare fel ,este tot timpul zambitoare asa ca in reclama ei de la televizor (cea cu telefonul care te lumineaza de la ENEL sau www.enel.ro chiar pe prima pagina) si de fiecare data suceste mintile oamenilor.La sedinta desi eu unul imi amintesc ca stabilisem mai inainte sa o punem administrator mai ales ca nu solicita nici un salariu ne-am intors in asa fel incat pana si eu am votat sa o punem presedinte.
Pana la urma ea o sa fie si presedinte si administrator.
Asadar este corect ce face?
Ultima modificare: Duminică, 6 Martie 2011
locatarx, utilizator
Indiferent cat de pro bono lucreaza nu este permis sa fie presedinta si administrator in acelasi timp.
Salariul femeii de serviciu se imparte la fel ca si celelalte salarii pe cota-parte indiviza conform HG 1588/2007.
Art. 44. - (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna.
Chestiunea cu antena colectiva este in acelasi spirit pe care l-a dscris @johnpescar, adica vrea sa pastreze aspectul si armonia exterioara a cladirii...sau / si interioara.

Pentru conformitate legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari si HG 1588/2007 cu Normele de aplicare a legii.
@ locatarx :Mie sincer i-mi este mai logic cazul salariului ingrijitoarei pe cota indiviza din urmatoarele motive:
-ingrijitoarea matura si spala pe jos o singura data pe zi, nu dupa fundul fiecaruia sa aiba explicatie numarul de persoane. Faptul ca mai multe persoane fac mai multa mizerie este relativ, caci, daca mai multe persoane ar locui la parter nu ar insemna ca fac mai multa mizerie decat mai putine persoane dar care locuiesc la et.4 si care intind mizeria pe o distanta mai lunga?.
-faptul ca aceasta cheltuiala se calculeaza pe nr. de persoane face posibila scaderea acestora de la cheltuielile de intretinere in lunile cand apartamentul este gol, ceea ce nu este corect deoarece ingrijitoarea nu stie si matura si spala saraca de la un capat la altul nu cu intreruperi pentru ca stai sa vezi proprietarul este plecat si nu trebuie maturat si spalat in fata usii acestuia.
-cat timp nu este nimeni in apartament pentru ce sa plateasca vecinii si pentru el ingrijitoarea care la sfarsitul lunii vrea salariul negociat si nu diminuat pentru ca in luna aia nu au fost prea multi musterii in scara.
-etc.
locatarx a scris:

In blocul nostru noua presedinte a venit cu schimbari radicale.
1 salariul femeii de servici e impartit pe liste dupa suprafata si nu dupa numarul de persoane ca pana acum
2 afiseaza lista imediat ce a trecut luna pe data de 10 ale lunii desi pana acum se afisa abia dupa 2 luni.
3 cica trebuie sa platim intretinerea in 10 sau 20 zile de cand afiseaza ea adica pe 10 ale lunii?Daca nu ce poate sa imi faca?
4 Trebuie sa platim mai mult pentru femeia de servici si fochist ca cica trebuie sa le faca conventie ?E obligatoriu?
5 Am inteles ca va pune o antena colectiva.Ma poate obliga sa platesc pentru ea?


Domnisoara fotomodel profita de faptul ca arata intr-un mare fel ,este tot timpul zambitoare asa ca in reclama ei de la televizor (cea cu telefonul care te lumineaza de la ENEL sau www.enel.ro chiar pe prima pagina) si de fiecare data suceste mintile oamenilor.La sedinta desi eu unul imi amintesc ca stabilisem mai inainte sa o punem administrator mai ales ca nu solicita nici un salariu ne-am intors in asa fel incat pana si eu am votat sa o punem presedinte.
Pana la urma ea o sa fie si presedinte si administrator.
Asadar este corect ce face?

1. E corect.
2 si 3 -- irelevant.
4. Aia cu suprafata mai mare da, pot plati mai mult. Da, trebuie minim conventie.
5. Depinde. Detaliati.
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2011
BX, utilizator
Interventie moderator
Va rog sa nu mai citati mesajul anterior, ca poate fi citit de oricine.
Se pierde mult spatiu si coerenta din discutie cu repetarea mesajelor anterioare.
La nevoie citati numai fragmente de mesaj la care va referiti anume.
Intrebare generala :de ce folositi @ cind vorbiti de o persoana citata?

pentru johnpescar :e posibil sa murdareasca unii mai mult ca altii dar in general persoanele murdaresc.
Daca in bloc nu ar locui nimeni nu ar trebui sa mai mature deloc.
Daca nu locuiesti acolo clar nu vine mizeria de la tine.

Pentru elga50
Acolo la sfrsit scrie cheltuieli de curatenie si eu aici inteleg accesoriile folosite pentru curatenie.Daca se impunea sa se calculeze pe cota indiviza enumerau si salariu femeie de servici.

Alte discuții în legătură

Plata femeii de serviciu la asociatii de proprietari peraspera peraspera Se repartizeaza pe cota indiviza, pe persoane, sau cum vrem noi? (vezi toată discuția)
Cum se plateste corect femeia de serviciu? dborsanu dborsanu Cum platiti femeia de serviciu? La noi discutia era sa se plateasca dupa cota-parte indiviza, adica cei cu 3 camere sa plateasca mai mult decat cei cu 2 ... (vezi toată discuția)
Repartizarea claltuielilor cu salariile abeona abeona toate cheltuielile cu salariile se repartizeaza pe cota indiviza? nu se mai repartizeaza nimic pe persoana? multumesc pentru raspuns (vezi toată discuția)