Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am nevoie urgent de un raspuns
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am nevoie urgent de un raspuns

sunt intr-un proces de divort pe baza unor minciuni copilul ia fost incredintat tatalui provizoriu avand in vedere ca copilul vrea sa stea cu mine , mentionez ca are doar 5 ani ,poate sa fie audiat?
In niciun caz. Doar de al 10 ani. Probabil este vorba de o ordonanta presedentiala, cu valoare provizorie. Faceti recurs la ea daca mai sunteti in termen. Daca nu, se va judeca odata cu fondul.
Copilul care a implinit varsta de 10 ani este audiat in mod obligatoriu.

Copilul sub 10 ani poate fi audiat, in baza Legii nr. 272 din 2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului.

Daca instanta judecatoreasca apreciaza necesar, aceasta il poate chema pe copil in fata ei, pentru a-l audia. Audierea are loc numai in camera de consiliu, in prezenta unui psiholog si numai dupa o prealabila pregatire a copilului in acest sens. (art. 95 din lege)