avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie anticipata?

Buna ziua,

Sotul meu e nascut pe 27 iulie 1956, si as dori sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie anticipata sau partial anticipata.

lucrat 1974-2010 in coditii normale de munca, adica fara grupa
somaj 2010-2011

credeti ca iar mai trebui ani de serviciu pentru pensionare anticipata, si daca da, cati?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: ContSters197163 , utilizator 15:05, 7 Martie 2011
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimlat.
Va multumesc mult si va doresc numai bine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? integrala123us integrala123us Buna ziua,sunt nascut in 1963 iulie,angajat din 1981 septembrie,pina in 2001 in grupa 1,dupa care nu s-a mai recunoscut grupa 1 si as vrea sa stiu cind ma pot ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie catastef catastef buna ziua...am shi eu doua nelamuriri...as dori sa aflu la ce varsta se poate pensiona tatal meu(nu conteaza categoria ..de varsta ,anticipat etc.)...e nascut ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata mitroaica mitroaica buna ziua sunt nascut in 02.04.1959 am lucrat la C.A.P. 4 ani de zile apoi am facut armata 1 an si 6 luni dupa care m am angajat lucrand 20 de ani si 8 luni ... (vezi toată discuția)