Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie anticipata?

Buna ziua,

Sotul meu e nascut pe 27 iulie 1956, si as dori sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie anticipata sau partial anticipata.

lucrat 1974-2010 in coditii normale de munca, adica fara grupa
somaj 2010-2011

credeti ca iar mai trebui ani de serviciu pentru pensionare anticipata, si daca da, cati?

Multumesc,
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimlat.
Va multumesc mult si va doresc numai bine!