Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

Sunt nascuta pe data de 28 ianuarie 1957, si as dori sa stiu cand pot beneficia de pensie anticipata sau partial anticipata

am terminat inst. politehnic 5 ani zi 1981

lucrat 13 septembrie 1981- prezent, martie 2011 fara grupa

Va multumesc
Limita de varsta la 60de ani si 8 luni.Anticipat la 55 ani si 8 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 8 luni,fara stagiu asimilat(cursuri universitate de zi).Anticipat partial la 55 ani si 8 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 8 luni,fara stagiu asimilat.