Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Consultanta masura 312
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Consultanta masura 312

Sunt firme de consultanta/persoane care accepta sa fie platite doar daca este aprobat proiectul ?
derick, utilizator
IonVasilescu a scris:

Greu veti gasi pe cineva sa accepte sa va faca o lucrare in mod gratuit pana la abrobare si, de regula, o astfel de oferta arata slaba calificare si neincrederea in propriile capacitati profesionale din partea ofertantului, care prefera sa nu-si puna in cap clientii nemultumiti in cazul frecvent al neaprobarii.

Subscriu! Daca iese, iese, iar daca nu...asta e ati pierdut sesiunea deschisa...deci riscurile vi le asumati.
Incercati sa priviti problema si asa:consultanta ante contractare= intocmire documentatie si depunere a ei. Aceasta faza necesita un volum de munca important si o atentie sporita. Incercati sa completati dumneavoastra toata formularistica si veti cuantifica munca unui consultant. Tot atunci va veti da seama de ce aceasta parte este remunerata pe masura si care sunt consecintele necompletarii acesteia de catre un expert. De asemenea, va atrag atentia ca se intampla uneori ca motivul respingerii proiectului sa nu tina neaparat de intocmirea corecta a documentatiei, ceea ce nu inseamna ca nu ati beneficiat de munca consultantului.
blueblue a scris:

IonVasilescu a scris:

Greu veti gasi pe cineva sa accepte sa va faca o lucrare in mod gratuit pana la abrobare si, de regula, o astfel de oferta arata slaba calificare si neincrederea in propriile capacitati profesionale din partea ofertantului, care prefera sa nu-si puna in cap clientii nemultumiti in cazul frecvent al neaprobarii.

Subscriu! Daca iese, iese, iar daca nu...asta e ati pierdut sesiunea deschisa...deci riscurile vi le asumati.
Incercati sa priviti problema si asa:consultanta ante contractare= intocmire documentatie si depunere a ei. Aceasta faza necesita un volum de munca important si o atentie sporita. Incercati sa completati dumneavoastra toata formularistica si veti cuantifica munca unui consultant. Tot atunci va veti da seama de ce aceasta parte este remunerata pe masura si care sunt consecintele necompletarii acesteia de catre un expert. De asemenea, va atrag atentia ca se intampla uneori ca motivul respingerii proiectului sa nu tina neaparat de intocmirea corecta a documentatiei, ceea ce nu inseamna ca nu ati beneficiat de munca consultantului.

Subscriu.
Nemaivorbind ca - destul de frecvent ! - proiecte bine scrise si documentate nu castiga... Asta dupa ce consultantii au lucrat saptamani bune. Evident ca nu se poate intocmi documentatia pt. un <<multumesc>>. Iar ceea ce spunea mai sus cineva, cum ca consultantul nu este interesat de soarta proiectului daca i se plateste osteneala inainte, raspunsul meu este: dimpotriva, consultantul are tot interesul sa realizeze un proiect deosebit, deoarece in caz de castig va primi taxa de succes. Cel putin la noi asa se procedeaza si sistemul functioneaza.
Dar ca sa functioneze este nevoie de absoluta corectitudine a partilor!