Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA preluare leasing auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

preluare leasing auto

am o firma si vreau sa preaiau un leasing auto pe aceasta firma de la o pers fara firma se poate??in cazul care imi cumparam una noua stiu ca nu se platea tva la ceasta.... in cazul mai sus mentional il mai platesc??
Buna,

Platesti TVA. Persoana fizica este doar un utilizator in cadrul contractului de leasing. Relatia ta contractuala va fi cu firma de leasing (cu calitatea de proprietar al masinii), care iti va factura TVA. Partea buna este ca il poti deduce, evident daca firma ta este platitoare de TVA. Mai multe detalii despre leasing si preluare de leasing poti vedea pe leasingportal. ro

Succes!