Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca dupa pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca dupa pensionare

Cum trebuie procedat in cazul cand o farmacista iese la pensie pentru limita de varsta , dar va continua sa lucreze in farmacie ca salariat? se face intrerupere la contractul de munca in ziua in care vine decizia de pensie? si in acceasi zi se face reangajarea ? sau nu mai este nevoie de intreruperea contractului de munca?
Contractul de munca inceteaza de drept atunci cand se constata indeplinirea conditiilor pentru pensionare. Sfatul meu e sa emiteti decizie de intrerupere si in aceeasi zi sa incheiati un nou contract de munca.