Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord cu minor

buna seara.am ajuns la o intelegere cu sotul sa divortam de comun acord iar minorul sa-mi fie incredintat?cum procedez?multumesc anticipat
Depuneti actiune de divort la judecatorie,prin acordul ambilor soti,semnata de ambii soti,in care veti mentiona faptul ca ati ajuns la o intelegere in ceea ce priveste incredintarea minorului unuia dintre soti,urmand ca celalalt sot sa plateasca pensia de intretinere in cuantum de pana la 25% din veniturile sale nete.
La primul termen va prezentati amandoi,aratati instantei ca ati ajuns la o intelegere si atat.
andymaurul, utilizator