avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare pensie de intretinere!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare pensie de intretinere!

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. In anul 1998s-a pronuntat divortul , iar minorul a fost incredintat mamei , stabilindu-se o pensie de intretinere de 20% din venitul net al tatalui.
In prezent tatal plateste o pensie de 102 lei, deci nici macar 20% din salariul minim pe economie.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate formula o actiune pt majorarea procentului de la 20% la 25% din venitul net al tatalui.
Cel mai recent răspuns: Alina Borza , Avocat 11:36, 22 Iulie 2011
da, puteti cere majorarea pensiei. se va acorda de la data depunerii cererii, nu retroactiv.
Puteti formula o cerere de majorare a pensiei de intretinere, prin care sa solicitati instantei sa stabileasca pensia in cunatumul legal ,in functie de veniturile actuale ale tatalui. Va trebui sa depuneti sau sa cereti instantei sa emita o adresa la angajatorul tatalui cu veniturile realizate de acesta pe ultimele 6 luni. Cuantumul pensiei difera in functie de numarul copiilor aflati in intretinere. Daca exista doar un copil, pensia se va stabili in cuantum de 1/4 sau 25% din veniturile acestuia.
alinaborza a scris:

Puteti formula o cerere de majorare a pensiei de intretinere, prin care sa solicitati instantei sa stabileasca pensia in cunatumul legal ,in functie de veniturile actuale ale tatalui. Va trebui sa depuneti sau sa cereti instantei sa emita o adresa la angajatorul tatalui cu veniturile realizate de acesta pe ultimele 6 luni. Cuantumul pensiei difera in functie de numarul copiilor aflati in intretinere. Daca exista doar un copil, pensia se va stabili in cuantum de 1/4 sau 25% din veniturile acestuia.


Multumesc foarte mult. Ma puteti ajuta , va rog, cu un eventual model???
Nu este complicata formularea acestei cereri. Spre exemplu:
CATRE
JUDECATORIA... ( de la tatalui)

Subsemnata ... (datele dvs. si domiciliul) in calitate de reprezentant legal al minorului ...(numele copilului) formulez prezenta

CERERE DE CHEMARE IN JUDECATA

Impotriva paratului .... (datele si domiciliul tatalui) solicitandu-va respectuos:
- stabilirea unei pensii de intretinere in cuantum de 1/4 sau 25% din veniturile realizate de parat
- majorarea pensiei de intretinere achitata de parat, raportat la veniturile actuale realizate de acesta.

Motive:
In fapt: mentionati ca paratul a fost obligat prin hotararea nr..., pronuntata de Judecatoria... la plata unei pensii de .... (mentionati suma) in favoarea fiului sau - minorul (numele copilului). Aceasta suma se impune a fi majorata atat in ce priveste cota legala, cat si cuantumul intrucat veniturile tatalui au crescut.
In drept: art.94 C.fam.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorare pensie alimentara lifeislife lifeislife Divort cu copii: Am o hotarare din 2005 pentru o pensie de intretinere in cuantum fix in valoare de 600 lei pana la majorat, \"cu posibilitatea majorarii ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara dana12345 dana12345 am o fetita din prima casatorie dupa care primesc o pensie alimentara de 77 de lei pe luna .nu l am dat pentru marirea pensiei alimentare din 2005 .acum ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ivanov teodora ivanov teodora Buna ziua, as dori daca se poate sa primesc un sfat. Am fost casatorita azi am terminat divortul. Din mariaj avem impreuna un copil in varsta 20 ani care acum ... (vezi toată discuția)