Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecere casa pe alt nume
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecere casa pe alt nume

Deoarece parintii mei au probleme cu bancile si risca ca in viitorul apropiat sa fie executati siliti vreau sa le trec casa de pe numele lor pe al meu, ca aceasta sa nu mai poata fii executata.
Ce modalitati exista pentru ca imobilul sa fie inatacabil de vre-o institutie bancara dar sa presupuna costuri cat mai reduse?
Mentionez ca suntem 2 copii, dar nu se pune problema sa ne atacam unul pe altul in instanta.
tranzactia va fi pusa sub semnul intrebarii si bancile vor putea solicita desfiintarea contractului de vanzare-cumparare daca vor demonstra ca intentia dvs. a fost de a asigura insolvabilitatea beneficiarilor de imprumut bancar, aceasta fiind o tranzactie nelegala si imorala, in acelasi timp.
ca avocati, nu va putem sfatui sa urmati un astfel de demers, ci sa cautati o alta solutie: eventual, o modalitate de a RESTITUI sumele de care ati beneficiat.....un nou job, mai bine platit, pt. toti membrii familiei dvs., aici sau oricunde in lume....., asa cum fac alte cateva zeci de mii de romani.:(
Doinita Stingaciu, Avocat
as avea si eu o intrebare..
numele apartamentului in care stam e trecut pe numele mamei de fata si desi au trecut 25 dew ani de la casatorie inca nu a trrecut apartamentul pe numele de familie obtinut in urma casatoriei...
pentru a face acest lucru unde trebuie mers? la notar? sau undeva pe la primarie?
Daca mama l a achizitionat inainte de a se casatori este bun propriu si e firesc sa fie trecut asa. Doamna face dovada cu certificatul de casatorie si buletinul ca este proprietara in acte a apartamentului.