avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Problema evacuare sect 3,nu necesita aut patrundere?
Discuție deschisă în Executare silită

Problema evacuare sect 3,nu necesita aut patrundere?

Buna Ziua,
Am o executare care este in faza de evecuare. executorul jud. a facut cere autorizatie patrunderde (imobilul este in sect 3) deci la jud sect 3...instanta a raspuns in felul urmator:
"""in sensul ca pentru exec silita a obligatiei de predare a imobilului de catre debitor,in baza actului de adjudecare ce constituie titlu executor,nu este necesara autorizarea intrari incaperi,FIIND INCIDENTE ART.578 SI URM.C.P.C..,REFERITOARE LA PROCEDURA SPECIALA A PREDARII SILITE A BUNURILOR IMOBILE,va respinge cererea ca neintemeiata"
Pentru aceste motive "RESPINGE CEREREA CA NEINTEMEIATA"

Acum executorul nu vrea sa faca evacuarea pe motiv ca ii trebuie de la instanta o motivare pentru a putea patrunde in imobil.
Mie m-i se pare absurd si fte curios de ce instanta nu i-mi autorizeaza patrunderea in imobilul care este proprietatea adjudecata de mine...eu platesc taxe etc.la stat..
Executorul mi-a compus o "plingere" pe care eu sa o depun la instanta in asa fel ca instanta sa motiveze chiar si prin respingerea plingerii de ex: (respinge cererea ca ne intemeiata,obliga executorul sa-si indeplineasca executarea incluzind evac cu forta publica daca este nevoie?)
Dumneavoastra ce a-ti face in aceste conditii...sau ce ma sfatuiti?
multumesc
Marius
Cred ca executorul judecatoresc ar trebui sa cunoasca si acest lucru:
www.avocatnet.ro/content/art...
Pe langa faptul ca, instanta, a motivat corect hotararea pronuntata.

Este o aberatie ceea ce vi s-a explicat...daca se respinge o cerere, de catre instanta, aceasta va motiva "respingerea cererii/plangerii", nu va obliga executorul sa-si indeplineasca executarea...doar in cazul admiterii plangerii, " Executorul judecatoresc este obligat sa se conformeze hotararii judecatoresti ramase irevocabile".

Legea 188/2000 , privind executorii judecatoresti:
"Art. 53. - (1) Refuzul executorului judecatoresc de a indeplini un act sau de a efectua o executare silita se motiveaza, daca partile staruie in cererea de indeplinire a actului, in termen de cel mult 5 zile de la data refuzului.
(2) In cazul refuzului nejustificat de intocmire a unui act partea interesata poate introduce plangere in termen de 5 zile de la data la care a luat cunostinta de acest refuz la judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul biroul executorului judecatoresc.
(3) Judecarea plangerii se face cu citarea partilor. In cazul admiterii plangerii instanta indica in hotarare modul in care trebuie intocmit actul.
(4) Hotararea judecatoriei este supusa recursului.
(5) Executorul judecatoresc este obligat sa se conformeze hotararii judecatoresti ramase irevocabile.
(6) Nerespectarea, cu rea-credinta, de catre executorul judecatoresc a obligatiei stabilite in alin. (5) constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani, iar daca fapta a fost savarsita din culpa, cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...


cam are dreptate instanta. Ala e bunul tau deja. Tu esti proprietar. Ai titlu. Nu-ti trebuie autorizarea instantei sa patrunzi acolo.
Schimba si executorul. Ar trebui sa dati si numele lor, eu ma oripilez cand vad cat de mult isi bat joc de oameni si cat de slab pregatiti sunt...
steaua581 a scris:
reeditare:

Buna ziua,
Daca schimb executorul treb sa platesc din nou 600 euro...si sa astept din nou ca noul executor sa obtina incuvintare,autorizare etc...si asta va dura cel putin 6 luni cred...si daca si celalalt executor in ultima faza nu primeste autorizare patrundere si procedeaza tot ca si .....................?...sunt intr-o deruta totala...nici nu stiu de unde sa incep credetima...




Va rog frumos sa nu mai folositi identitati/denumiri persoane fizice/juridice.Aici, in forum, discutam ideea si nu persoana fizica/juridica.
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executor judecatoresc care refuza executia ion minca ion minca Am un contract cu termenul expirat si cu titlu executoriu. M-am adresat executorului judecatoresc care are competenta teritoriala (este unul singur pe o zona, ... (vezi toată discuția)
Dosar evacuare, atributiile executorului? steaua581 steaua581 Buna Ziua, Din momentul in care ai adjudecat un imobil la licitatie executorul Jud. ce optiuni are de a evacua persoanele din imobil. spre exemplu executorul ... (vezi toată discuția)
Partile in plangerea cf.art.53 din l:188/00 Gabriela PĂDURARIU Gabriela PĂDURARIU Mi s-a intamplat ceva ffff interesant ! Creditorul introduce la instanta de executare o plangere impotriva executorului jud., care a refuzat nejustificat sa ... (vezi toată discuția)