Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... buna ziua
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

buna ziua

buna ziua,
administratorul vrea sa dea in judecata angajatorii(inginer chimist, director comercial, contabil) intrucat acestia s-au ocupat de livrarea unui camion cu marfa.
Marfa s-a facturat catre cumparator, contabila a inregistrat factura, dar cumparatorul nu vrea sa achite intrucat marfa e proasta.
Iar administratorul vrea sa dea in judecata angajatii ca nu s-au ocupat cu recuperarea baniilor, contabila ca a inregistrat factura.
Ce e de facut in acest caz?
depinde ce scrie in fisa postului pentru fiecare din acesti angajati. dupaopinia mea ar fi trebuit sa existe o comisie de receptiea marfii care ar fi trebuit sa accepte sau sa refuze marfa. odata acceptataaceasta ar trebui platita. cel mai bine este sa consultati un avocat caruia sa ii puneti la dispozitie organigrama societatii, fisa de post, regulamentul intern si orice documente aveti in favoarea dumneavoastra. de asemenea si cererea de oferta, oferta si comanda marfii..succes
nu exista fisa postului , organigrama, comana sau alte documente. doar intelegeri verbale.
deci ce se poate face?

angajatorul dumneavoastra nu va poate da pe dumneavoastra in judecata pentru faptul ca el nu isi recupereaza banii de la cumparator. eventual il da in judecata pe cumparator, acesta vine si spune ca marfa nu are calitatea necesara, cu toate ca odata ce a primito si nu a trimiso inapoi nu prea are motive sa nu o plateasca.
cine este vinovat de calitatea marfii? oricum ar fi nu sunteti dumneavostra recuperatori:D. sa isi angajeze servicii de acest fel. nu prea are cadrul legal sa va impuna recuperarea banilor de la cumparator.