Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actiuni

O societate X detine un procent de 48% la o societate Y.Care este posibilitatea ca X sa-ti majoreze procentul la 51%?
O majorare de capital social cu aport in numerar propriu?, dar dac nu este indeplinita conditia cvorumului ptr majorarea de capital?
in cazul in care conditiile de cvorum nu sunt indeplinite, atunci nu se va putea majora capitalul ;)
Majorarea capitalului social, la SRL se poate face doar cu unanimitate.

Deci nu puteti prelua controlul asupra firmei prin aceasta manevra.

La SA (care are actiuni) discutia este mai complexa, dar fiindca nu spuneti cati asociati are firma, ce procente au si ce scrie in actul constitutiv despre majoritatea calificata necesara pentru majorarea capitalului, nu se poate da niciun sfat.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Ceilalti actionari detin cate 10, respectiv 12%.Deci sunt 6 actionari.
In actul constitutiv nu se prevede ceva special, ci este specificat, conform legii.
Si este vorba de un SA, nu SRL.