Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital asociat minoritar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital asociat minoritar

Sunt asociat la o societate comerciala cu raspundere limitata (srl) cu 10 la suta din actiuni.Pot face o majorare de capital in situatia in care asociatul majoritar nu este de acord?
Nu puteti, decizia de majorare a capitalului social se ia cu unanimitate, daca in actul constitutiv nu scrie altfel.

Legea 31/1990
Art. 192 (2) Pentru hotărârile având ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociaţilor, în afară de cazul când legea sau actul constitutiv prevede altfel.

Cu 10% nu puteti impune vreo decizie.
Se poate, numai daca in actul constitutiv scrie ca adunarea generala a asociatilor poate mari capitalul social
1. cu majoritate calificata la prima convocare;
2. indiferent de capitalul social reprezentat si asociatii prezenti, la a doua convocare.

Ceea ce este destul de greu.

Cerceteaza actul constitutiv al societatii, poate este posibil.

Daca in actul constitutiv nu scrie nimic, atunci este necesara unanimitatea.

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
albertokurtyan a scris:
Se poate, numai daca in actul constitutiv scrie ca adunarea generala a asociatilor poate mari capitalul social
1. cu majoritate calificata la prima convocare;
2. indiferente de capitalul social reprezentat si asociatii prezenti, la a doua convocare.

In plus, la prima convocare trebuie sa nu se intruneasca cvorumul iar la doua convocare ar trebui sa va prezentati numai dvs desi adunarea a fost convocata legal si statutar. Asta inseamna de fapt ca de fiecare data sa va prezentati numai dvs, ceea ce e foarte greu de crezut ce sa poate intampla, mai ales intr-o problema sensibila cum e majorarea capitalului...
Cu 10% nu poate nici măcar să convoace adunarea generală, dacă nu are calitatea de administrator.