Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna Dimineata!!am si eu o intrebare...dupa cat timp am dreptul sa iau concediu de odihna,avand in vedere ca sunt angajata din februarie 2008?si care este textul de lege unde pot sa citesc amanunte?
va multumesc anticipat pentru raspuns....
Durata minima este de 21 de zile lucratoare, potrivit CCMN pe anii 2007-20010.
Eu nu inteleg cum respectam art 143 (5) codul muncii care ne specifica efectuarea c.o . partial 15 zile lucratoare de concediu neintrerupt, daca salariata de mai sus are lucrate doar cateva luni?credeam ca isi poate lua co cat are dreptul, numai in cazul incetarii activitatii.
Art. 143 alin.5 se refera la programarea fractionata a CO.
Angajatul isi poate lua intreg CO aferent unui an calendaristic lucrat sau aferent perioadei lucrate intr-un an de zile.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai clar.Vreau sa fac o plangere la ITM deoarece sunt angajata part-time si desi eu stiu ca am dreptul la concediu de odihna de minim 20 de zile mi s-a zis de la firma ca am doar 10 zile pe an.Ma puteti ajuta sa imi argumentez plangerea pt ca,recunosc,nu am incredere in functionarii ITM:"> si vreau sa scriu in sesizare si argumentele legale,sa nu se mai deranjeze prea mult:)

Va multumesc
Nu cred ca trebuie sa-i desconsiderati pe functionarii de la ITM :( .... raspunsul la problema dvs il gasiti in art.103 alin.1 din Codul muncii care prevede ca salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
Concediul minim de odihna este de 21 de zile lucratoare (potrivit art.56 alin.1 din CCMN) si nu de 20 de zile lucratoare.