Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna Dimineata!!am si eu o intrebare...dupa cat timp am dreptul sa iau concediu de odihna,avand in vedere ca sunt angajata din februarie 2008?si care este textul de lege unde pot sa citesc amanunte?
va multumesc anticipat pentru raspuns....
Am zis minim 20 de zile lucratoare pt ca acesta este primul an de angajare si asa scrie in contractul colectiv de munca pe 2007-2010 la art.56 alin2 lit b
Sunt reticenta in privinta lor deoarece am depus o sesizare acum 36 de zile si inca nu am primit niciun raspuns.:(
Multumesc
Intr-adevar, salariaţii nou-angajaţi, pentru primul an de activitate înscris în cartea de muncă, au dreptul la un concediu de odihnă plătit cu o durată minimă de 20 de zile lucrătoare.

Daca nu ati primit un raspuns la sesizarea dvs, adresati-va forului superior ITM-ului care este Inspectia Muncii ori duceti-va la ITM si vedeti ce s-a intamplat cu sesizarea dvs.