avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare/cumparare cu act de mana,fara notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare/cumparare cu act de mana,fara notar

in 1998,mama mea vinde 7,5ari,teren care era mostenit de tatal meu si care figura in adev de prop din 1991 impreuna cu fratele ca fiind de 15 ari.Atunci s_a facut o hartie de mana in care nu este mentionata suprafata si este semnata numai de mama,nu si de tatal meu care era proprietarul de drept.Problema e ca acum al doilea cumparator vrea sa intabuleze si pretinde suprafata de 15ari,profita de faptul ca la cine a vandut mama nu au trecut suprafata.In momentul de fata terenul figureaza pe titlul de proprietate eliberat in 2000 pe numele tatalui meu si al cumnatei/fratele era decedat/
poate nu am stiut sa ma exprim....eu sunt de acord sa.si intabuleze 7,5 ari ,nu 15
Avea dreptul mama sa vanda acea suprafata tinand cont de faptul ca tata la acea data traia?Ei invoca faptul ca ar fi existat un partaj voluntar si ca acea suprafata de 15 ari i.ar fi revenit tatalui meu.Nu este facuta iesirea din indiviziune pe titlu,sunt mai multe terenuri.
Culmea e ca acum sunt chemata si la interogator,pe langa faptul ca ei au picat ca musca in lapte in alt proces cu o cerere de interventie.
Ultima modificare: Marți, 8 Martie 2011
dienusa, utilizator
Cel mai recent răspuns: dienusa , utilizator 08:54, 9 Martie 2011
cand mergeti la interogatoriu,spuneti judecatorului ce suprafata a vandut in realitate mama dvs. si care era situatia la acel moment.
nu ar fi rau sa scrieti toate astea pe o coala de hartie pe care sa o dati judecatorului si sa o intitulati intampinare, daca nu ati depus una!
multumesc mult.Eu sunt de acord cu cei 7,5 ari cat reiese din TP,dar ei spun ca ma poarta 10 ani in procese sasi intab 15 ari,la interog nu stiu daca o sa pot merge,sunt foarte bolnavaAm avocat,dar vreau sa renunt la el,deoarece i/am spus ca renunt la act reconventionala de partaj pe titlu/procesul initial avea alt obiect si dureaza de trei ani/acum cand sa se termine au venit ei cu cererea de interventia pt.ca au auzit de partaj.Ultima data nu am putut merge la proces si i/am spus av ca renunt la partaj si ea a spus contrariul.Daca renunt la ea mai pot recupera cheltuielile de judecata?din procesul initial?La interog e chemat si primul cumparator,cel caruia i.a vandut initial mama.
Acea hartie de mana e valabila?daca are numai semnatura mamei mele ,nu trebuia sa fie si semnatura tatalui meu?numai tata apare in adev de prop si TPfiind teren mostenit de la parintii lui,in acea hartie e mentionat si tata dar nu a semnat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare/cumparare legala dienusa dienusa va rog mult sa ma sfatuiti intr.o problema>In 1997 mama mea vinde cu hartie de mana o suprafata de teren care la acea data figura in adev de prop pe numele ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera un teren lipsa de pe tp dienusa dienusa in 20 noe1991 s-a emis adev de prop pe o suprafata de 2,99 ha conf hot nr 57 a com judetene,titlul de prop s-a emis in 2000 cu suprafata de 2,41,deci lipsa 58 ... (vezi toată discuția)
Partaj pe tp dienusa dienusa avem un TP pe care e tata si cumnata(ambii decedati),v-as ruga mult sa-mi spuneti cum se face partajul,sunt terenuri de 58ari,1,20Ha si 42 ari extravilan si 4 ... (vezi toată discuția)