Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ceertificat medico-legal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ceertificat medico-legal

pe data de 24 mai am fost agresat fizic si verbal de un individ. in urma acestui fapt m-am prezentat la sectia de politie si am depus plagere pentru amenintare , injurii si lovire.
in declaratie am specificat ca a doua zi ma voi duce la IML dar din anumite motive nu am reusit sa ajung si intentionez sa ma duc maine? mai pot face ceva? cine poate sa-mi spuna in cat timp trebuie sa ma prezint la IML dupa momentul agresiunii?i daca mai pot face ceva? si daca mai este valabil certificatul daca nu m-am dus in ziua in care am specificat-o in declaratie? agresiunea a consta in niste vanatrai pe brate .
in speranta ca ma puteti ajuta, cu tot respectul , va multumesc anticipat!
cypyk, utilizator
Functie de numarul de zile de ingrijiri medicale inscrise in certificatul medico-legal, coroborata cu declaratiile martorilor pe latura penala si respectiv civila, precum si cu dovezile privind cheltuielile efectuate de dvs. in acea perioada se stabileste de catre instanta:
- pe latura penala - pedeapsa ce se aplica inculpatului (amenda sau inchisoare);
- pe latura civila - daunele materiale si morale.
Cu cat este mai recent certificatul cu atat este mai valoros in instanta, dar nu e suficient intr-un asemenea proces.
Ceao, ii da 2-3 ani cu suspendare, dar mai bine cerei bani si gata
Ha? :O

3 ani cu suspendare pentru niste vanatai?
Amenda administrativa sau amenda penala se va da de instanta, nu inchisoare (nici macar cu suspendare)
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
in cazul meu de ex a trecut 1 an si ceva si se vad leziunile(dinte rupt de la baza gingie(copil 2ani) din neglijenta bunicilor.
pot scoate certificat de la iml?i